Sea and land clutter analysis using horizontal and vertical polarization antennas in X-band
X-bantta yatay ve düşey polarizasyon antenleri kullanılarak deniz ve kara kargaşası analizi
  1. Tez No: 880105
  2. Yazar: ZEYNEP ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL AKÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Radar sistemlerinde yatay veya düşey polarizasyon antenleri kullanıldığı durumlarda farklı kargaşa yansıma katsayısı elde edilir. Bu tezde yatay ve düşey polarizasyon antenleri kullanılmasının deniz ve kara kargaşasına olan etkisi farklı modeller kullanılarak incelenecektir. Kargaşa analizleri MATLAB kullanılarak yapılmıştır. Yüzey ile radarın ana hüzmesi arasındaki açıya bakış açısı (grazing angle) denir. Kargaşa, hedef tespiti yapılmaya çalışılan yüzeyden gelen istenmeyen yansımalar olarak tanımlanır. Radarın çalışma frekansına, elektromanyetik dalganın polarizasyonuna, bakış açısına, yüzey türüne bağlı olarak değişir. Ayrıca, deniz kargaşası deniz durumuna, denizdeki dalgaların yüksekliğine, rüzgâr hızına ve rüzgâr yönüne bağlıdır. Kargaşa sinyali radarın aydınlattığı yüzey alanına bağlı olarak değiştiği için sinyal seviyesini analiz etmek üzere“Normalize kargaşa yansıma katsayısı, σ^0”kullanılmaktadır. Bu tezdeki hesaplamalar 0.1 ile 10 derece aralığındaki bakış açısı için yapılmıştır. Deniz kargaşasını hesaplamak için dört model kullanılarak 1 ile 6 arasında değişen deniz seviyeleri için deniz kargaşası hesaplanmıştır. Kullanılan modeller Kraliyet Radar Kuruluşu (Royal Radar Establishment, RRE), Georgia Teknoloji Enstitüsü (Georgia Institute of Technology, GIT), Önerilen (Proposed) ve Deniz Araştırma Enstitüsü (Naval Research Laboratory, NRL) modelleridir. Kara kargaşası için Ulaby ve Dobson modeli kullanılarak toprak ve kaya, çimenler, çalılar, kısa bitki örtüsü, yol yüzeyleri ve kuru ve ıslak kar gibi farklı yer türleri için hesaplamalar yapılmıştır. Modeller arasında karşılaştırma yapabilmek için, modellerin geçerli olduğu ortak frekans bandı olan 8 – 12 GHz (X Bant) seçilmiştir. Ayrıca, kara ve ortalama deniz kargaşası karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak yatay polarize anten kullanıldığında daha düşük kargaşa olduğu hesaplanmıştır. Bu sayede radar, daha hedef tespit menzilini artırır. Bu avantajından dolayı pratik uygulamalarda kullanılmaktadır. RADARSAT-1, RM-1290 ve FINO-I radarları örnek olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The radar systems that use horizontal and vertical polarization antennas have several advantages such as having different clutter power and Radar Cross Section (RCS), improving synthetic aperture radar (SAR), and tracking cross-polarization jammer. In this thesis changes in sea and land clutters according to vertical and horizontal polarizations are analyzed using Matrix Laboratory (MATLAB). The angle is between the main beam of radar and the surface defined as the grazing angle. Clutter is defined as the unwanted reflections from the surface on which the target is to be detected. Clutter depends on the frequency, polarization, grazing angle, land type, sea state, wave height, wind velocity, and wind direction. Normalized clutter is shown with σ^0 and is also called a backscatter coefficient. Analyses of clutters are calculated for 〖0.1〗^°-10^° grazing angles, and results are given in σ^0 (in dB) vs grazing angle (in degree) graphs. Analyses of sea clutter performed with Royal Radar Establishment (RRE), Georgia Institute of Technology (GIT), Proposed, and Naval Research Laboratory (NRL) models. Sea clutter is calculated and 1 - 6 sea states. Analyses for land clutter performed with the Ulaby and Dobson model for different land types such as soil & rock, grasses, shrubs, short vegetation, road surfaces, and dry and wet snow. To have comparable results from models, clutters are calculated for X-band (8 - 12 GHz) which is the common band between models. The main findings are using horizontal and vertical polarization antennas provide the changing sea and land clutters. When horizontally polarized electromagnetic (EM) waves are used in radar, less sea clutter is calculated than when vertically polarized ones are used. For land clutter calculations, the polarization type which has less clutter varies for different land types. Therefore, dual-polarization antennas and horizontal polarization ones are used in practical applications. Chilbolton Advanced Meteorological Radar (CAMRa), WR120, Radar Satellite-1 (RADARSAT-1), RM-1290, and FINO-I are examples.