Tip2 diyabetli hastalarda myeloperoksidaz ve glutamat-sistein ligaz katalitik altbirim gen polimorfizmlerinin incelenmesi
Invastigation of MPO 463g/a and GCLC -3506A/G gene polymorphisms in TYPE 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 318982
  2. Yazar: YUNUS EMRE EKŞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ARZU ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Genetik, Moleküler Tıp, Biochemistry, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Diabetes Mellitus, insülin üretimi, salgılanması veya reseptöründe meydana gelen bir hasar sonucunda ortaya çıkan metabolik bir hastalıktır. Hastalığın fizyopatolojisinde oksidatif sitresde önemli bir faktör olabilmektedir. MPO ve GCLC enzimleri vücutta oksidatif dengenin sağlanmasında görev alan iki önemli enzimdir. Bu çalışmada, PZR-RFLP teknikleri kullanılarak 90 tip 2 diyabetik hasta ve 70 sağlıklı kontrolde MPO -463G/A ve GCLC -3506A/G gen polimorfizmlerinin diyabet hastalığı ve lipid düzeyleri üzerindeki ilişkisi incelenmiş, bu polimorfizmlere ait genotip ve allel frekansları saptanmıştır. MPO -463 G/A doğal tip GG genotipi taşıma oranı hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunurken (p:0,005), AG genotipi (p:0,037) ve A (p:0,036) alleli taşıma oranları kontrol grubunda anlamlı bir artış göstermiştir. Çalışma grupları GCLC -3506 A/G polimorfizmi açısından incelendiğinde ise kontrol grubunda mutant GG genotipine rastlanılmamıştır. Bunun yanısıra kontrol grubunda doğal tip AA genotipi taşıma oranı hasta grubuna göre anlamlı olarak yüksek olduğu (p:0,018) gözlenirken, hasta grubunda ise mutant GG genotipi (p:0,045) ve G alleli (p:0,003) taşıma oranları kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulunmuştur. Çalışma gruplarında her iki polimorfizmin lipid düzeyleri üzerinde bir etkisi ise saptanmamıştır. Diyabetik hastalarda MPO -463G/A ve GCLC -3506A/G gen polimorfizmlerinin birarada ilk defa çalışıldığı bu çalışmada, MPO -463G/A ve GCLC -3506A/G polimorfizmlerinin tip 2 diyabet için risk faktörü olarak kabul edilebileceğini fakat lipid düzeyleri üzerinde etkinlerinin olmadığını gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus is a metabolic disorder which is resulting from the damage on the insulin production, secretion or reseptor. Oxidative stress can also accompany to the physiopathology of this disease. MPO and GCLC are two important enzymes which are connected with maintaintment of redox balance in the body. In this study, the association between diabetes, lipid levels and MPO -463G/A and GCLC -3506A/G gene polymorphisms has been investigated and the frequencies of genotypes and allels has been found using PCR-RFLP techniques in 90 type 2 diabetic patiens and 70 healthy controls. The probability of carrying MPO -463G/A wild type GG genotype is found to be significantly higher in diabetic patients compared to the controls (p:0,005). On the other side, the probability of having AG (p:0,037) genotype and A (p:0,036) allel are found to be higher in controls. Upon comparing the working groups regarding to GCLC -3506A/G polymorphism, no mutant GG genotype observed in controls. At the same time we observed that the frequency of wild AA genotype is considerably higher in controls compared to diabetic patients (p:0,018) and frequencies of having mutant GG genotype (p:0,045) and G allel (p:0,003) are higher in patients than those controls. In working groups, it was not confirmed that there is an effect of both two polymorphisms over lipid levels. Our study reveals the first data about the MPO -463G/A and GCLC -3506A/G gene polymorphisms in diabetic Turkish people and we believe that this study will play a pioneering role for the next studies.