Mesane tümörlü olguların biyopsi örneklerinde sinyal ileti yolaklarının rollerinin araştırılması
The role of signal transducer pathways of the investigation in biopsises of patients with bladder tumors
- Tez No: 318986
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ PALANDUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Mesane kanseri, dünyada en yaygın 7. kanserdir ve tüm kanserlerin %5'ini oluşturur. Mesanenin malign transformasyon süreci, organizmada normal biyolojik koşulların devam ettirilmesinden sorumlu olan moleküler yolaklardaki değişikliklerden kaynaklanır. Bu yolakların düzenlenmesi üzerindeki kontrolün kaldırılması, sinyal iletimini değiştirir ve genlerin anormal regülasyonuna neden olur. Tümör oluşumu ve progresyonu sırasında kritik hücresel süreçleri düzenleyen genler, hücre siklusu düzenlenmesi, hücre büyümesi, hücre ölümü, sinyal iletimi ve gen anlatımının düzenlenmesi gibi çeşitli yolaklarda etkili olurlar. Bu çalışmada sinyal iletimi ve onunla ilişkili yolaklarda rol oynayan 6 genin ekspresyon seviyelerindeki değişikliklerin, mesane kanseri oluşumunda ve progresyonundaki rollerinin ne olduğu araştırıldı. Bu amaçla mesane kanseri tanısı konulan 44 hastanın tümör dokularında FGFR1, HRAS, CCND1, CCND3, STAT3 ve FAS genlerinin ekspresyon düzeylerindeki değişiklikler RT-PCR yöntemi ile incelendi. Çalışmada sinyal iletimi ve onunla ilişkili yolaklarda rol oynayan genlerin ekspresyon düzeylerinin incelenmesinde ?One Sample Test? kullanıldı ve HRAS, CCND1, CCND3 ve STAT3 genlerinin ekspresyon seviyeleri anlamlı oranda artmış bulundu. FGFR1 ve FAS genlerinin ekspresyonlarında ise istatistiksel açıdan anlamlı bir artış saptanmadı. Bu genlerle, yaş, cinsiyet, sigara kullanımı, kemoterapi, tümör derecesi ve tümörün büyüme paterninin değerlendirilmesinde ?Independent Samples Test? kullanıldı ve CCND1 geninin ekspresyonu ile hastaların sigara kullanımları ve cinsiyetleri arasında anlamlı bir ilişki saptandı. Bu genlerin ekspresyonları ile tümör lokalizasyonu ve tümör evresinin değerlendirilmesinde ?Anova test? kullanıldı ve aralarında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Sonuç olarak; HRAS, CCND1, CCND3 ve STAT3 genlerinin aşırı ekspresyonlarının, mesane kanseri oluşumunda ve progresyonunda rol oynayabileceği, sigara kullanımının CCND1 geninin ekspresyonu ile önemli ölçüde ilişkili olduğu ve bunun sonucunda mesane kanseri gelişimine sebep olabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Bladder cancer, is the 7th most frequent cancer in the world and it accounts for 5 % of all cancers. The process of malignant transformation of the bladder is caused by the changes in the molecular pathways which maintain the normal biological conditions. Removal of the control over these pathways could lead to changes in signal transduction and abnormal regulation of the genes. The genes involved in tumor formation and progression regulate critical cellular processes such as cell cycle regulation, cell growth, cell death, and regulation of gene expression in a variety of signal transduction pathways. In this study, the expression levels of six genes involved in signal transduction pathways are investigated for a possible role in the development and progression of bladder cancer. For this purpose, in tumor tissues of 44 patients diagnosed with bladder cancer, FGFR1, HRAS, CCND1, CCND3, FAS and STAT3 gene expression levels were examined by RT-PCR method. The expression levels of genes involved in signal transduction and related pathways were analyzed by using ?One Sample Test?. Expression levels of HRAS, CCND1, CCND3 and STAT3 genes were found to be significantly increased. There was no statistically significant increase in the expression of FGFR1 and FAS genes. The relation between the expression levels of these genes and age, gender, smoking, chemotherapy, tumor grade and tumor growth pattern evaluated by using ?Independent Samples Test?. CCND1 gene expresion showed a significant association between cigarette smoking and sex. The relation between gene expression and tumor stage and tumor localization was evaluated by using ?Anova Test? and we found that there was no statistically significant relationship between them. In conclusion, over-expression of HRAS, CCND1, CCND3 and STAT3 genes may play a role in bladder cancer development and progression. Cigarette smoking is significantly associated with CCND1 gene expression and therefore it maybe implicated in the development of bladder cancer.