Koroner bypass greft materyallerinin reaktiviteleri üzerine perivasküler adipoz dokularının etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of perivascular adipose tissues on the reactivity of coronary bypass graft materials
- Tez No: 319001
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKÇE TOPAL TANYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Damarları çevreleyen perivasküler adipoz dokuların vasküler tonusun düzenlenmesine katıldıkları ve birçok vazokonstriktör ajana karşı damarın kasılma yanıtlılığını azalttıkları belirlenmiştir. Çalışmamızda koroner revaskülarizasyonda greft materyalleri olarak kullanılan safen ven (SV) preparatlarının vazoreaktivitesi üzerine perivasküler adipoz dokunun etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca prostaglandin E2'nin (PGE2) perivasküler adipoz dokunun etkisine katılımının araştırılmasına yönelik internal mamariyal arter (IMA) ve SV greftlerinin perivasküler adipoz dokularından salınan PGE2 düzeylerinin ELISA sisteminde ölçülmesi ve PGE2 sentezine aracılık eden enzimlerin ekpresyonlarının da Western Blot yöntemiyle değerlendirilmesi planlanmıştır. İzole organ banyosu çalışmalarında perivasküler adipoz dokusu bulunan SV preparatlarının noradrenaline (NA) bağımlı gelişen kasılma yanıtlılığının perivasküler dokusu olmayan preparatlara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaldığı belirlenmiştir. Sikooksijenaz inhibitörü indometazin (10-5 M, 30 dak.) inkübasyonu sonucunda perivasküler adipoz dokunun gevşetici etkisinin anlamlı düzeyde azalması prostanoidlerin gevşetici etkiye aracılık ettiğini göstermektedir. Paralel olarak, SV ve IMA perivasküler adipoz dokularından PGE2 salıverildiği tespit edilmiştir. İndometazin varlığında ise PGE2 salıverilmesinin inhibe olduğu gözlenmiştir. Ayrıca SV perivasküler adipoz dokusunda PGE2 sentezinden sorumlu olan mPGES1'in, IMA perivasküler adipoz dokusundan ise cPGES ve mPGES2'nin enzimlerinin eksprese olduğu belirlenmiştir. Çalışmamız sonucunda SV perivasküler adipoz dokusunda eksprese olan mPGES1 enzimi aracılığıyla sentezlenen PGE2'nin, perivasküler adipoz dokudan salıverildikten sonra NA'ya bağlı gelişen vazoreaktivitede azalma oluşturduğu görülmüştür. Öte yandan IMA perivasküler adipoz dokusundan da PGE2 sentezi ve salınımının belirlenmesinin IMA perivasküler adipoz dokusunun vazodilatör etkisinin değerlendirilmesine bir katkı sağlayacağını düşünmekteyiz. Sonuç olarak, perivasküler adipoz dokuların varlığının IMA ve SV gibi greft materyallerinin vazospazm oluşumunun önlenmesine yeni bir bakış açısı getirebileceği düşüncesindeyiz
Özet (Çeviri)
Perivascular adipose tissue (PVAT) which surrounds systemic vessels, is a modulator of vascular function and attenuates vasoreactivity to various vasoconstrictor agonists. In this study, we aimed to investigate the effect of PVAT on the vasoreactivity of saphenous vein (SV) and the involvement of prostaglandin E2 (PGE2) in the effect of PVAT. In organ bath experiments, the presence of PVAT in the SV preparations significantly attenuated the contractile response to noradrenaline comparing to SV without PVAT. Incubation of SV with indomethacin caused a significant decrease in the vasorelaxant effect of PVAT. This result suggested the participation of prostanoids in the PVAT-induced vasodilation. In parallel, the involvement of PGE2 in the vasodilatory effect of PVAT has been investigated by the measurement of PGE2 released from PVAT of internal mammary artery (IMA) and SV by ELISA. It has been shown that PVAT of IMA and SV released PGE2 which was abolished in the presence of indomethacin. The expression of mPGES1 which is mainly responsible for the synthesis of PGE2 in PVAT of SV and the expressions of cPGES and mPGES2 enzymes in PVAT of IMA were determined by Western Blot. In conclusion, our results suggest that the release PGE2 from PVAT may diminish the vasoreactivity of SV. Moreover, the determination the release of PGE2 from PVAT of IMA may also add new insight to the regulation of vascular tone of IMA. Finally, we suggest that the presence of PVAT may have additional benefits on the prevention of vasospasm observed in IMA and SV