Migrenlilerde yüz tanıma fonksiyonları ve obsesif kompulsif bulguların araştırılması
Face recognition functions and investigation of obsessive compulsive findings in migraineurs
  1. Tez No: 319003
  2. Yazar: SELCEN YETKİN ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL BAYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Psikoloji, Neurology, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZETMigren; sadece bir başağrısı olmayıp çeşitli sistemlerde değişikliklerin bir arada olmasıyla karakterizedir ve atak dışı dönemde de birçok psikiyatrik bozuklukla özelikle majör depresyon ve anksiyete bozuklukları ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) ise, migrenlilerde görece az araştırılmıştır. Auralı migreni olan hastalarda, tekrarlayan kortikal yayılan depresyon ataklarının bir sonucu olarak uzun süreli kontrast ayrımı, uzamış görsel uyarılmış potansiyel ve görme alanı duyarlılığında azalma gibi disfonksiyonların sekel olarak kalabileceği bildirilmiştir. Migren aurası sırasında görülen nadir bozulmalardan biri de yüz tanıma fonksiyonu bozulmasıdır.Bu çalışmada migren tanısı almış hastalarda daha önce incelenmemiş olan, interiktal dönemde yüz tanıma fonksiyonları ve görülen obsesif-kompulsif belirtiler araştırılarak sağlıklı kişilerden oluşan kontrol grubu ile karşılaştırılmış ve bu belirtilerin migrenin tanımlanan klinik özellikleriyle ve atak tarafıyla ilişkisi incelenmiştir.Çalışmaya İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başağrısı Polikliniğine, Aralık 2010- Mart 2012 tarihleri arasında başağrısı şikayeti ile başvuran hastalar arasından, Nöroloji uzmanı tarafından, Uluslar arası Başağrısı Topluluğu ölçütlerine göre tanı konmuş 81 migren hastası ve 39 sağlıklı kontrol alınmıştır. Katılımcıların tamamına Benton Yüz Tanıma Testi (BYTT), Çizgi Yönü Belirleme Testi (ÇYBT) ve Yale Brown Obsesyon ve Kompulsiyon Derecelendirme Ölçeği (Y-BOCS) uygulanmıştır.Hasta grubu, kontrol grubuna göre hem ÇYBT hem de BYTT puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük performans göstermiştir. Hasta grubunda BYTT puanları açısından patoloji grubunda yer alan (17 ve altı puan) katılımcı oranı %13.6 iken bu oran kontrol grubunda %5.1' dir ve problem beklenenin tersine aurasız migren grubunda auralı migrene göre de anlamlı şekilde belirgindir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMigraine is not just a headache; it is characterized by the co-occurrence of various systemic changes and known to be associated with many psychiatric disorders, especially with major depression and anxiety disorders, in the interictal period. Obsessive compulsive disorder (OCD) is a relatively under-recognized problem in migraineurs. In patients having migraine with aura, some visual dysfunctions such as long-term differentiation of contrast, prolonged visual evoked potentials and decreased sensitivity of visual field are reported as possible sequels of recurrent cortical spreading depression. One of the rare dysfunctions seen during the migraine aura is face recognition difficulty.In this study, face recognition functions which are not investigated previously during the interictal period and obsessive compulsive symptoms of patients diagnosed with migraine were investigated in comparison with a healthy control group. Furthermore the relationships of these findings with some described clinical features and side of the attack of migraine were investigated.81 patients admitted with headache complaints to the Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Department of Neurology, Headache Outpatient Clinics and diagnosed with migraine by a neurologist according to the International Headache Society criteria and 39 healthy controls were included in this study between December 2010- March 2012. Benton Face Recognition Test (BFCT), Line Orientation Test (LOT) and Yale Brown Obsessive and Compulsive Scale (Y-BOCS) were applied to all participants.The patient group showed a statistically significant lower performance in both of the LOT and BFCT scores than the control group. Patients with pathological findings in terms of BFCT scores (17 or less points) were 13.6% of the main group and this rate was 5.1% in the control group and this problem is more pronounced in the group with migraine without aura than migraine with aura on the contrary of our expectations.