Aurasız migrenli hastalarda vestibüler eksitabilite R-R interval değişkenli ve sempatik deri yanıtı bulguları
- Tez No: 71016
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN İLHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
8. ÖZET Migrenli hastalarda vestibüler semptomlara normal popülasyondan daha sık rastlanır. Migrenlilerde anamnestik olarak çocuklukta taşıt tutması ve siklik kusmalara sık rastlanmasının bunlardaki migren eğilimini yansıttığı düşünülebilir. Taşıt tutması erişkin migrenlilerde de normalden sıktır. Ek olarak migrenlilerde vertigo ve gerçek vertigo özelliği taşımayan başdönmesi yakınmalarının atakta ve ataklar arası dönemde sık görülmesi vestibüler sisteme ilişkin bir fonsiyon bozukluğunu araştırmaya yönlendirici olmuştur. Taşıt tutması ve vertigo atağına eşlik eden semptomlar solukluk, terleme, bulantı ve kusma gibi vestibülo-otonomik semptomlardır. Öte yandan migren atağına da benzer otonomik semptomların eşlik edebilmesi otonom sinir sistemine ait bir fonksiyon bozukluğunu düşündürmektedir. Migrenlilerde vestibüler sistem veya otonom sinir sistemine ait bir fonksiyon bozukluğunu araştırmaya yönelik bu çalışmada; aurasız migreni olan bir hastalar grubundan elde edilen elektronistagmografik sonuçlar, vestibüler sistem fonksiyonunda istatistiksel anlamlılık düzeyine ulaşmayan bir baskılanmanın varlığını düşündürmüş, R-R interval değişkenliği sonuçlan kalbin otonom kontrolüne ait parasempatik bir hipofonksiyonun varlığını ortaya koymuştur. SDY sonuçlan ise normal kontrol grubundan önemli bir fark göstermemiştir. 89
Özet (Çeviri)
9. SYNOPSIS Vestibular symptoms in migraine patients are more common than in normal population. Migraineurs frequently have a history of cyclic vomiting and motion sickness in childhood suggesting a susceptibility to develop migraine. Motion sickness is also more frequent in adult migraineurs in comparison to the normal population. Moreover they frequently report vertigo and dizziness both ictally and interictally. These symptoms may suggest the possibility of a vestibular dysfunction in migraine patients. Motion sickness and vertiginous attacks share the similar vestibulo autonomic symptoms such as pallor, sweating, nausea and vomiting. The same autonomic symptoms may accompany a migraine attack which suggest the involvement of the autonomic nervous system. In this work planned to search for a vestibular or autonomic dysfunction in migraineurs, ENG findings obtained from a group of migraine without aura patients indicated a vestibular impairment that was not statistically significant. Results of R-R interval variation showed evidence for an impairment of parasympathetic cardiovascular reflex regulation but sympathetic skin response showed no significant difference than that of normal controls. 90