Hemşirelik öğrencilerinin bakım davranışlarını algılamaları
Perceptions of nursing students for caring behaviors
- Tez No: 319007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİN ACAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Araştırma, hemşirelik öğrencilerinin bakım davranışlarına yönelik algılarını belirlemek amacı ile tanımlayıcı ve ilişkilendirici; Bakım Değerlendirme Ölçeği-BDÖ'nün (Caring Assessment Questionnaire-Care-Q) Türkçe şeklinin ülkemiz için geçerlik ve güvenirliğini değerlendirmek amacı ile metodolojik tipte gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, İstanbul İlinde bulunan devlet üniversitelerine bağlı hemşirelik bölümlerinde öğrenimlerini sürdüren öğrenciler (N=841), örneklem grubunu ise bu okullardaki 2., 3. ve 4. sınıf öğrencileri (n=594) oluşturdu. Araştırma verileri, ?Bilgi Formu? ve ?BDÖ? kullanılarak toplandı.
Özet (Çeviri)
The research was performed in a way of descriptive and correlative type in order to determine the perceptions of nursing students for caring behaviors and in a way of methodological type in order to evaluate the validity and reliability of Caring Assessment Questionnaire-Care-Q Turkish form for our country. The population of the research consisted of the students who continue their education in the nursing departments subject to state universities in İstanbul (N=841) and the sample group consisted of 2nd, 3rd, and 4th grade students (n=594) in these schools. Research data were collected using ?Information Form? and ?Care-Q?.