Doğumda epidural analjezi/anestezi tercihini belirleyen faktörler
The factors that determine an epidural analgesia in the newborn at birth/choice of anesthesia
- Tez No: 319019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ELA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZETEpidural anestezi doğum eyleminde ve sezaryen operasyonlarında kullanılan lokal anestezi şeklidir. Epidural analjezi ise vaginal doğumda, kanser gibi bazı hastalıklarda ve ameliyat sonrası ağrı giderilmesinde kullanılan bir analjezi metodudur. Bu çalışmada doğum yapan kadınların epidural analjezi/anestezi tercihlerini etkileyen faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır.Bu çalışmada birincil veriler anket yöntemiyle elde edilmiştir. Araştırmanın örneklemini Bursa ve Afyonkarahisar illerindeki özel ve devlet hastanelerinde doğum yapan ve anketi cevaplamaya gönüllü olan 503 kadın oluşturmuştur. Bursa'da 381 kişiye, Afyonkarahisar'da 122 kadına anket uygulanmıştır.Bu çalışmada %30 (149 kişi) oranında doğumda epidural analjezi/anestezi tercih eden kadına ulaşıldı. Bu 149 kişinin % 27'si (40 kişi) epidural analjeziyi, % 73'ü (109 kişi) edidural anesteziyi kullanmıştır. Doğumda epidural anestezi ya da analjezi kullananların % 85 i doğum şeklinden memnun olduğunu ifade etmiştir. Doğumda epidural analjezi ya da anestezi tercih edenlerin% 64'ü epidural analjezi/anesteziyi neden tercih ettiniz sorusuna doktor önerisi, % 23'ü kendim kararı, %13'ü de diğer sebeplerden dolayı cevabını vermiştir.Doğumda epidural analjezi/anesteziyi tercih etme ile ailenin geliri, kendilerinin ve eşlerinin eğitim seviyesi arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Doğumda epidural analjezi/anesteziyi tercih etme ile yaş arasında bir ilişki bulunmamıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda sağlık personelinin gebe kadınları epidural analjezi ile doğum konusunda bilgilendirmeleri, kadın doğum polikliniklerine kadınların rahatlıkla ulaşabileceği broşürler hazırlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEpidural anesthesia is a method of local anesthesia which is used in labor and cesarean operations. Epidural analgesia is used in vaginal delivery, cancer disease and post-operative pain relief. This study aims at investigating the factors that affect the choice of epidural analgesia / anesthesia in labor.The primary data of this study is collected by a questionnaire. The sample of this study is 503 women who gave birth in Bursa and Afyonkarahisar?s public and private hospitals. 381of 503 women people completed the questionnaire in Bursa, while 122 of 503 women did in Afyonkarahisar.This study reaches 149 women who preferred epidural analgesia/ anesthesia that is 30% of the sample. 40 (27%) of 149 women used epidural analgesia, though 109 (73%) of 149 women used epidural anesthesia.85% of women who had epidural anesthesia or analgesia in labor state that they are happy with their choice. Women who had epidural anesthesia or analgesia in labor are asked why they did so. 64% of women who had epidural anesthesia or analgesia in labor have chosen this method due to her doctor?s suggestion, 23% her own judgment, 13 the other reasons.This study finds that there is a positive relationship between epidural anesthesia/ analgesia choice and family?s income, women?s and her husband education. It is found that there is no relationship between epidural anesthesia/ analgesia choice and age. Based on these findings it is suggested that medical staff should advice pregnant women about epidural anesthesia/ analgesia methods.