Zirkonya altyapi üzerine yapilan işlemlerin mekanik ve estetik etkilerinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro investigation of mechanical and aesthetical effects of procedures on zirconia substructure
  1. Tez No: 319023
  2. Yazar: BEGÜM GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yttrium ile stabilize zirkonyum oksit (Y-TZP) seramikleri, yeterli mekanik özellikleri nedeni ile tam seramik kuron ve köprü protezlerinde altyapı materyali olarak kullanılmaktadır. Ancak polikristalin yapısı nedeniyle opasitesinin fazla olması materyalin estetik özelliklerini kısıtlamaktadır. Zirkonyum oksit materyalinin estetik özelliklerini geliştirmek amacı ile altyapılar farklı yöntemlerle renklendirilmektedir.Zirkonyum oksit materyalinin üretim aşamasındaki sinterleme sıcaklığı, partikül boyutu, stabilizatör oksit miktarı gibi birçok faktör materyalin estetik ve mekanik özelliklerini etkilemektedir.Bu çalışmanın amacı zirkonyum oksit altyapının solüsyonla renklendirilmesinin ve farklı sıcaklıklarda sinterlenmesinin materyalin estetik ve mekanik özellikleri üzerine etkilerini incelemektir.Çalışmada zirkonyum oksit bloklardan CAD/CAM (Computer Aided Design/Computer Aided Manufacturing) sistemi kullanılarak 1mm kalınlığında ve 15mm çapında örnekler hazırlanmıştır. Örnekler 4 farklı solüsyon kullanılarak renklendirilmiştir. Renklendirilmemiş örnekler kontrol grubu olarak kullanılmıştır. Sinterleme sırasında iki farklı sıcaklık uygulanmıştır. Hazırlanan örneklerin translusentlik değerleri spektrofotometre yardımı ile elde edilen veriler doğrultusunda belirlenmiştir. Mekanik direncin ölçülmesinde biaksiyel bükme testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Yttrium stabilized zirconia (Y-TZP) ceramics are used in all ceramic fixed prosthodontics as a substructure due to their sufficient mechanical properties. However, the polycrystalline content causes high opacity which negatively effects the esthetic properties of the material. To improve the esthetic properties of zirconium oxide material, substructures can be shaded with different methods.Factors in manufacturing procedure such as sintering temperature, particle size, quantity of stabilizer oxide can effect the esthetic and mechanical properties of zirconium oxide material.The aim of this study is to investigate the effects of shading with solution and sintering with different temperatures on the esthetic and mechanical properties of zirconium oxide material.In this study samples, 1mm in thickness and 15mm in diameter were fabricated by CAD/CAM system. Four different shading liquid used for colored samples and uncolored samples were used as control group. Two different sintering temperature were performed . Translucency parameter was measured by spectrophotometer. Biaxial flexural test was used to determine the mechanical properties of material.