Antenatal takipler sırasında değerlendirilen parametrelerin, fetal ölçümlere ve laboratuvar değerlerine olan etkisi
The effect of parameters evaluated during the pregnancy on the measurements and laboratory findings of the fetus
- Tez No: 319024
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ÖZEKİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Özellikle Birinci ve İkinci Dünya Savaşları sırasında yaşanan açlıklar, gebelik sürecinin, sonraki hayata yansımaları hakkında geniş bilgi edinmemizi sağlamıştır. Yapılan çeşitli epidemiyolojik araştırmalar, bebek doğum ağırlığı ile bir bireyin 40-50 yıl sonra görülecek kronik hastalıkları arasında korelasyon olduğunu göstermiştir. SGA ya da LGA doğan bebeklerde, DM, HT, obezite gibi hastalıkların insidansı daha yüksek bulunmuştur. Bebek doğum ağırlığını regüle eden mekanizmalar ise henüz tam açıklanabilmiş değildir. Etik nedenlerden dolayı, yapılan çalışmalar oldukça kısıtlıdır. Ancak anne kilo alımı, demir durumu, gestasyonel diabet gibi bir takım etkenler ayrı ayrı pek çok çalışmada incelenmişlerdir.Bu çalışmada, Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde, Ocak 2010 ile Kasım 2012 tarihleri arasında tekil canlı doğum yapan gebelerden ve doğan bebeklerden topladığımız veriler retrospektif olarak incelendi. Maternal veriler, birinci trimesterden itibaren toplanmaya başlandı. Yenidoğanın, doğum ağırlığı, baş-göğüs ve karın çevresi ölçümlerine, Hb-Hct değerlerine olan etkisi incelendi.İstatiksel analiz sonuçları gösterdi ki, sezaryen ile doğum yapan hastaların bebekleri daha ağır, baş çevreleri daha büyük. Ancak bu durum sezaryen sonucundan ziyade nedeni olarak yorumlandı. Rh uyuşmazlık reaksiyonu, IVF yönteminin, maternal sigara içme alışkanlığının, maternal Hb ve Hct değerlerinin, en azından yenidoğan verilerine etki etmediği gözlendi. Erkek bebeklerin standardize doğum kiloları daha yüksek idi. 1. trimester BMI değerleri ile bebeğin doğum ağırlığı ile arasında negatif korelasyon, bebek baş çevresi ile pozitif korelasyon bulunmuştur.Bebek ağırlığının doğum öncesinde tahmin edilmesi, istenmeyen fetal etkileri 4 kat azaltmaktadır. Uzun vadede ise, yüksek ya da düşük doğum ağırlığı çeşitli kronik hastalıklara neden olmaktadır. Topluma ve bireyin kendisine büyük bir yük olan kronik hastalıkların temelinin, intrauterin dönemde atılmasını açıklayacak mekanizmaları hala tanımlayabilmiş değiliz. Yapılan çalışmalar epidemiyolojik olup, gebelik sonucuna nasıl bir etki gösterdiği konusunda tam bir fikir birliğine varılabilmiş değildir. Yaptığımız çalışmada oldukça geniş yelpazede veri toplayabildik. Ancak, incelenen hasta popülasyonunun heterojen dağılmıyor olması genel popülasyona dair fikir edinmemizi engelliyor.Yapılması gereken, toplumun farklı kesitlerinden elde edilen veriler ile epidemiyolojik çalışmaları tamamlamaktır. Bu bilgi ise bahsedilen etkilerin mekanizmalarını göstererek, belki de, maddi ve manevi anlamda ciddi bir külfete neden olan kronik hastalıkların engellenmesi, en azından insidansının azaltılması için kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The famines, experienced during the First and Second World Wars had enabled us to acquire extensive knowledge about the reflections of pregnancy during the adulthood period. Various epidemiological studies showed that infant birth weight has a correlation with chronic diseases that could be detected 40-50 years later in life. The incidence of diseases such as diabetes mellitus, hypertension, and obesity were much higher in LGA or SGA infants. The mechanisms regulating the infant birth weight are not fully elucidated yet. For ethical reasons, studies are quite limited. However, a number of factors such as maternal weight gain, iron status, gestational diabetes were studied separately in many studies.In this study, pregnant women who gave birth to singleton healthy babies in Maltepe University School of Medicine, between January 2010 and November 2012 and their newborns were evaluated retrospectively. Maternal data throughout the pregnancy was collected. The effect of it on birth weight, head-chest and abdominal circumferences and Hb-Hct values were investigated.he results of statistical analysis showed that patients who delivered by cesarean section have babies that are heavier with a larger head circumference. However, this was interpreted as the cause rather than the result of cesarean section. Rh incompatibility reaction, the IVF method, maternal cigarette smoking habits, maternal Hb and Hct values did not affect the observed neonatal data. Standardized birth weight was higher in male babies. 1. trimester BMI was negatively correlated with the baby's birth weight and was positively correlated with the infant head circumference.Estimating the weight of he baby before the birth causes a 4-fold decrease in adverse fetal effects. In the long term, high or low birth weight causes a variety of chronic diseases. The mechanisms that trigger the foundation of chronic diseases, which are enormous burdens both to the individual and to the society, during the intrauterine period are not identified. The studies conducted are mostly epidemiological and there is no consensus on the the impact of pregnancy. In our study, we have investigated a wide range of data. However, the lack of heterogeneity of the investigated population prevents us from acquiring an idea of the general population.What needs to be done is completion of the epidemiological studies with data obtained from different sections of the society. Thereafter, this knowledge should be used via showing the mechanisms in preventing or at least reducing the incidence of chronic diseases that are serious burdens on the society.