Proksimal üreter taşlarının tedavisinde ESWL, pnömotik litotripsi ve lazerle litotripsi metodlarının etkinliklerinin karşılaştırılması
In the treatment of proximal ureteral calculi, compare the efficacy of extracorporeal shock wave lithotripsy, pneumatic lithotripsy and laser lithotripsy methods
- Tez No: 319028
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAZLI POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZETÜreter taşlarının tedavisinde, ürologları en fazla ikilemde bırakacak konu hangi yöntemin ilk sırada kullanılacağı konusu olup özellikle son yıllara kadar ilk olarak ESWL yöntemi tercih edilmekteydi. Fakat son dekatta üreteroskopik yöntemler teknolojinin gelişmesiyle birlikte güvenli lazerler ve ürologların tecrübeli hale gelmesi sebebiyle birçok merkezde tedavide neredeyse ilk sırada kullanılan yöntem durumuna gelmiştir. Bilindiği gibi üriner sistem taşlarının tedavisinde temel amaç en az morbidite ile tam taşsızlığın sağlanmasıdır. Bu nedenle çalışmamızda ESWL, PL ve LL yöntemlerinin başarısını ve güvenilirliğini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamız, Haziran 2009 ile Haziran 2012 tarihleri arasında üst üreter taşı nedeni ile bu yöntemlerden herhangi biri uygulanan ve retrospektif verilerine ulaşılabilen hastalardan, her grupta 50 hasta olacak şekilde randomize seçilerek hazırlandı. Yaş, cinsiyet, taşın yeri ve boyutu bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARYHowever ESWL is the common method that is used by the urologists for ureteric stones, standard treatment is still a popular issue. But in the last decade with the development of technology and experience of urologists, ureteroscopic procedures become safer and has become almost first step for treatment in many centers. As known, the main goal of the treatment of urinary tract stones is ensuring the extraction of all stones with less morbidity. In the present study, we aimed to compare the success and reliability of ESWL, PL and LL methods. Our study has created with examining of patients retrospective datas whom treated by below methods between June 2009 and June 2012, because of upper ureteral stone and for each methods 50 patients were selected randomly. Among the groups there was no statistically significant difference in terms of age, gender, location and size of the stone. Compared to the duration of operation, the LL group was found to be longer than others (p 0.05).