Memantinin propofol anestezisi sonrası derlenme, kognitif fonksiyon ve ağrı düzeyine etkisi
Effects of memantine on recovery, cognitive functions and pain after propofol anesthesia in rats
  1. Tez No: 319029
  2. Yazar: ÜLKÜ SABUNCU (EMİK)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Postoperatif kognitif disfonksiyon anestezi sonrasında sıklıkla görülen bir durumdur. Anestezik ajanlardan propofol, postoperatif kognitif disfonksiyon yaptığı kanıtlanmış bir ajandır. Memantinin ise hafıza ve öğrenmeye olumlu katkıları olmasının yanında; nöroprotektif olduğu bilinen ve kronik ağrı tedavisinde kullanılan bir ajandır. Bu çalışmada memantinin, propofol anestezisi sonrasında derlenme, kognitif disfonksiyon ve ağrı düzeyine etkilerinin araştırılması amaçlandı.24 adet Wistar cinsi ratlar rastgele 4 gruba ayrıldı. İlk gruba % 0,9 NaCl 1mL (Grup K) , ikinci gruba memantin 1mg/kg 1 mL SF içinde (Grup-M), üçüncü gruba 150 mg/kg propofol (Grup-P), dördüncü gruba 1mg/kg memantin 1mL SF ve propofol 150mg/kg (Grup-MP) uygulandı. Ratların derlenmesi `tail pinch', kognitif fonksiyonları `radial arm maze' ve ağrı düzeyleri `hot-plate' ile değerlendirildi. Ratlarda derlenme Grup-MP'de Grup-P'ye göre anlamlı süresi kısa idi ( p< 0,05). Radial arm maze üzerinde Grup-MP' de Grup-P'ye göre kollara giriş-çıkış sayısı 1.
Özet (Çeviri)
Postoperative cognitive dysfunction is a frequent complication after anesthesia. On the contrary propofol is an anesthetic agent that has been proved to cause cognitive dysfunction. Memantine has benefical effects on memory deficits and learning process. It has also neuroprotective effects and is used for treatment of choronic pain syndromes. This study was designed to determine the effects of memantine on recovery, cognitve functions and pain after propofol anesthesia.Twenty Four Wistar rats were divided into 4 groups randomly: Group K (n=6) % 0,9 NaCl 1mL, Group M (n=6) memantine 1mg/kg in 1mL SF, Group P (n=6) 150 mg/kg propofol, Group MP (n=6) 1mg/kg memantine in 1mL SF, after 30 minutes 150 mg/kg propofol. Recovery, cognitive functions and pain were eveluated by tail pinch teste, RAM and hot-plate respectively.In this study recovery durations of the rats in Group MP was shorter than rats in Group P (p< 0,05).