Ortognatik cerrahi uygulanan hastaların ağız sağlığı ile ilgili yaşam kalitelerinin prospektif değerlendirilmesi
Prospective evaluation of quality of life in orthognathic surgery patients
  1. Tez No: 399098
  2. Yazar: KAAN ASVAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİVER ERGÜN YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Kliniği'ne dentofasiyal deformite ve gelişimsel maloklüzyon onarımı için başvuran ve ortognatik cerrahi uygulanan hastaların; preoperatif fonksiyonel kısıtlılık, fiziksel ağrı, psikolojik huzursuzluk, fiziksel yetersizlik, psikolojik yetersizlik, sosyal uyumsuzluk ve engellilik seviyelerini belirlemek ve operasyon sonrası 3 ve 6. aylarda bu kriterlerin değişimini belirliyerek, operasyonla hastanın yaşam kalitesi arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını araştırmaktir. Çalışmaya 27'si kadın, 20'si erkek toplam 47 birey dahil edildi. Hastalara; ilk bölümü demografik bilgiler, ikinci bölümü ise OHIP-14(Oral Health Impact Profile-14)'e ek olarak çiğneme, estetik ve operasyon sonrası his kaybını değerlendiren 3 ilave soru içeren toplam 17 sorudan oluşan anket, ilki ameliyat öncesi kontrol seansında sonrasında ise 3. ve 6. aylardaki kontrol randevularında olmak üzere 3 farklı zamanda doldurtuldu. Hastalar uygulanan cerrahi tekniğe göre ayrı grupta değerlendirildi. Ortognatik cerrahi sonrasında hastaların yaşam kalitelerinin olumlu etkilendiği, preoperatif dönemle karşılaştırıldığında hastalar hem psikolojik hem de fonksiyonel parametreler yönünden gelişim gösterseler de psikolojik parametreleder ve yüz görünümünden memnuniyette en fazla gelişimin kaydedildiği gözlemlenmiştir. Gruplar arasında yaşam kalitesindeki gelişim açısından anlamlı fark yoktur. Çalışmamızın, deformite derecesinin ve ortodontik tedavi süresinin standardize edilmemesi gibi kısıtlılıkları mevcuttur. Deformitenin şiddetinin, preoperatif ve postoperatif dönemde braketlerin ağızda bulundurulduğu sürenin standardize edildiği gruplarla, postoperatif takip süresinin daha uzun tutulduğu, daha fazla bireyin dahil edildiği ileri çalışmalara gerek vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate preoperative and postoperative 3rd and 6th month levels of functional limitation, physical pain, psychological discomfort, physical disability, psychological disability, social disability and social handicap of the patients who attended to Gazi University, Faculty of Dentistry Oral and Maxillofacial Surgery Clinic for dentofacial deformity correction, to assess the realtion between the kind of surgery, time after surgery and quality of life of the patients. 47 subjects (27 female, 20 male) were included in this study. Patients were asked to complete a form including demographic information, anamnesis as first part and the second part which consists Oral Health Impact Profile-14(OHIP-14) a questionnaire which is designed to assess individuals' perceptions of the social impact of oral disorders on their well-being and 3 additional questions to evaluate chewing, apperence and hypoesthesia at preoperative, postoperative 3rd and 6th month control sessions. Patients were divided into three groups according to surgical technique. In all groups, significant improvement in quality of life has been shown. Both functional and psychological improvements of the orthognatic surgery were evaluated but possitive impact on facial appearance and psychological status were impressive. There are some limitations of this study: the severity of deformity and duration of the orthodontic treatment couldn't be standardised. Future large scale research is needed in order to assess impact on quality of life in subgroups of orthodontic treatment duration, severeness of the deformity with a longer follow up period.