Süt emme dönemindeki buzağılarda humat ve probiyotiklerin performans, rumen fermantasyonu ve kan parametreleri üzerine etkisi
The effect of humat and probiotics on performance, rumen fermantation and blood parameters in milk suckling period of calves
- Tez No: 319054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF YÖRÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç. Bu çalışmada, verim arttırıcı olarak humat ve probiyotik preparatların süt emme dönemindeki buzağıların beslenmesinde yem katkı maddesi olarak kullanılmasının sütten kesim döneminin sonuna kadar performans, rumen fermentasyonu, kan parametreleri, rumen protozoon sayısı ve Escherichia coli sayısı üzerine etkileri incelendi.Materyal ve Metot. Araştırmada hayvan materyali olarak bir günlük yaklaşık 42.5kg (±2.5kg) ağırlığında 24 tane Montofon cinsi buzağı 8'erli ( 4 dişi, 4 erkek) 3 grup şeklinde kullanıldı. Yem maddesi olarak tam yağlı süt, yonca kuru otu, humat veya probiyotik katkılı konsantre yem kullanıldı. Çalışma süresince performans kriterleri olarak yem maddelerine ait kuru madde tüketimi, canlı ağırlık artışı, günlük canlı ağırlık artışı ve yemden yararlanma oranları hesaplandı. Çalışmanın 6, 9 ve 12. haftalarında alınan rumen sıvısında UYA miktarları, protozoon sayıları ve E.coli sayıları belirlendi. Yine aynı dönemlerde alınan kan numunesinden elde edilen serumlardan biyokimyasal ve antioksidan parametreler spektrofotometrik yöntemler kullanılarak ölçüldü.Bulgular. Yem katkı maddelerinden humat katkısı ile deneme periyodunun 0-56.
Özet (Çeviri)
Aim. The effect of using humat and probiotics, production improvers, as feed additives on performance, rumen fermentation, blood parameters, rumen protozoon count and Escherichia coli in this study.Materials and Methods. One day-old 24 Swiss brown (Montofon) calves with the average weight of 42.5kg (±2.5kg) have been utilized within 3 groups with 8 calves (4 females / 4 males) as animal material in the experiment. Full-fat milk, alfalfa hay and concentarets with humat or probiotics have been used as the food material. Feed intake of given feeds, live weight gain, daily and feed efficiencies were determined throughout the experiment. The amounts of volatile fatty acids, the number of protozoon and Escherichia coli in the rumen fluid obtained at 6th, 9th and 12th weeks of the experiment were measured. Besides, biochemical and antioxidant parameters, using spectrophotometric methods were measured in the serums obtained from blood sample at same periods.Results. During 0 ? 56 days of trying period of the experiment, while addition of humat into diet increased milk dry matter (DM) intake, DM consumption of concentrat feed and alfalfa hay decreased (p0.05) levels, and a decrease in the activities of SOD (p>0.05) and GPx (p>0.05).