Değişik yıkama solüsyonlarının ve lazer sistemlerinin debrisi ve smear tabakasını uzaklaştırmadaki etkinliklerinin incelenmesi
The evaluation of the efficiency of different irrigating solutions and laser systems on the removal of debris and smear layer
  1. Tez No: 319053
  2. Yazar: HAKAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT ALADAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç. Bu çalışmanın amacı; değişik yıkama solüsyonlarının ve lazer sistemlerinin, enstrümantasyon süresince kök kanallarında oluşan yüzeysel debrisin ve smear tabakasının uzaklaştırılmasındaki etkinliklerini incelemektir.Materyal ve Metot. Çalışmamızda 72 adet insan üst kanin dişi kullanıldı. Dişlerin kuronları kesilerek uzaklaştırıldı ve kök kanalları temizlenip şekillendirildi. Örnekler rastgele on ikişer örnek içeren 6 gruba ayrıldı. Kök kanallarına grup 1'de (kontrol grubu) % 5.25'lik NaOCl; grup 2'de % 15'lik etilen diamin tetra asetik asit (EDTA) 1 dakika süre ile ve sonrasında % 5.25'lik NaOCl; grup 3'de % 25'lik sitrik asit 1 dakika süre ile ve sonrasında % 5.25'lik NaOCl solüsyonu uygulandı. Sadece lazer uygulanan diğer gruplarda sırası ile grup 4'de Diode lazer; grup 5'de Erbiyum: İtriyum-Alüminyum-Garnet (Er: YAG) lazer ve grup 6'da Neodimyum: İtriyum-Alüminyum-Garnet (Nd: YAG) lazer uygulandı. Örneklerin koronal, orta ve apikal üçte birlik kısımlarından taramalı elektron mikroskobu kullanılarak fotomikrografileri alındı. İstatistiksel analizler Kruskal-Wallis ve Mann- Whitney U testleri ile yapıldı.Bulgular. Kök kanallarından smear tabakasını uzaklaştırmada, kök kanallarının bütün bölgelerinde kontrol grubu ile diğer gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edildi. Yüzeysel debris bakımından koronal üçte birlik bölgede grup 5 ile grup 1, grup 3 ve grup 6 arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunduğu tespit edildi. Orta ve apikal bölgelerde ise grup 4 ve grup 5 ile grup 1, grup 3 ve grup 6 arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık belirlendi.Sonuç. Smear tabakasını en etkili EDTA + NaOCl ve sitrik asit + NaOCl kombinasyonları uzaklaştırmıştır. Yüzeysel debris Er: YAG ve Diode lazer vasıtasıyla etkili bir şekilde uzaklaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim. The aim of this study is to analyze the efficiency of different irrigating solutions and laser systems on the removal of superficial debris and smear layer created during the instrumentation in root canals.Material and Method. In our study, the numbers of 72 human maxillary canine teeth were used. The crowns of the teeth were removed by separation and the root canals were cleaned and shaped. The specimens were divided randomly into 6 groups, each consisting of twelve specimens. % 5.25 NaOCl in group 1 (control group), % 15 EDTA for 1 minute following by % 5.25 NaOCl in group 2, % 25 citric acid for 1 minute following by % 5.25 NaOCl in group 3 were applied into the root canals. In the other groups treated with only laser; Diode laser in group 4, Er: YAG laser in group 5and Nd: YAG laser in group 6 were applied to the root canals. Photomicrographs were taken from the coronal, middle and apical thirds of specimens by using scanning electron microscope. Statistical analyses were performed with Kruskal- Wallis and Mann- Whitney U tests.Results. According to the study results, statistically significant differences were determined between the control group and the other groups in the removal of the smear layer from the root canals. On account of superficial debris, statistically significant differences were presented between the group 5 and group 1, group 3, group 6 in the coronal third. Statistically significant differences were determined between the group 4, group 5 and group 1, group 3, group 6 in middle and apical third.Conclusions. Combinations of EDTA + NaOCl and citric acid + NaOCl removed most effectively smear layer. Superficial debris was effectively removed by Er: YAG and Diode laser.