Kronik periodontitisli hastalarda metilentetrahidrofolat redüktaz geni 677C-T ve 1298A-C polimorfizmlerinin incelenmesi
The investigation of methylenetetrahydrofolate reductase 677 C-T and 1298 A-G polymorphisms in patients with chronic periodontitis
  1. Tez No: 319069
  2. Yazar: GÜLHAN ÜNAL KOCAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ORBAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Genetik, Dentistry, Genetics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç. MTHFR geninde 677C?T ve 1298A?C gen polimorfizmlerine ait genotiplendirmenin, Türk bireylerde kronik periodontitise yatkınlığı ve hastalığın ilerlemesini göstercek bir parametre olup olmadığını belirlemektir.Materyal Metod. 49 kronik periodontitisli ve 40 sağlıklı birey çalışmaya dahil edildi. Bireylerin periodontal sağlık durumu, CD, KAS, Pİ ve Kİ ölçümleri ile değerlendildi ve medikal hikayeleri alındı. Laboratuar bulgularını değerlendirme kapsamında, çalışma ve kontrol gruplarına ait kan örnekleri alınarak DNA izolasyonu yapıldı. Bu kapsamda MTHFR geninde 677C?T ve 1298A?C gen bölgesinde bulunan TNP, PCR amplifikasyonlarını takiben restriksiyon endonükleaz enzimleri ile RFLP analizi yapılarak belirlendi. Gruplar arasında, periodontal klinik parametreleri ANOVA ve LSD karşılaştırma testi ile laboratuar bulgular ise Pearson ?2 testi ile değerlendirildi.Bulgular. Araştırmamızda çalışma ve kontrol grupları arasında yaş hariç tüm klinik parametreler önemli oranda farklı bulundu (p0,05).Sonuç. Çalışmamızda incelemeye alınan kronik periodontitsli Türk bireylerde, periodontal hastalığa yatkınlığı veya ilerlemesini belirlemede MTHFR geninde 677C?T ve 1298A?C polimorfizmler tek başına yeterli bir parametre olmadığı düşünülmektedir. Bu bağlamda ileriye dönük çalışmalar artırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim. The purpose of this study is to evaluate whether a suitable parameter to determine the predispositon or prognosis of chronic periodontitis of MTHFR gene 677C?T and 1298A?C gene polymorphisms among CP patients and C in Turkish population.Material and Method. 49 patients with chronic periodontitis and 40 healty person participated in the study. Following medical and periodontal histories, and recording of PD, CAL, PI and BI were taken. To assesment laboratory findings were obtained isolation of DNA from blood samplesfrom the participants. Single nucleotide polymorphisms at gene MTHFR gene?s 677C?T and 1298A?C analysed by PCR and RFLP assay. The difference regarding clinical parameters between groups were evaluated with ANOVA and the differences 677C?T and 1298A?C genotyping between groups were detected using Pearson ?2 test.Results. All of the clinical parameters were significantly higher in the patient (CP) groups than the control group(p0,05).Conclusion. MTHFR gene 677C?T and 1298A?C is not suitable a parameter to determine the predispositon or prognosis of periodontitis in Turkish population with chronic periodontitis.