Meme kanseri geçirmiş hastalarda aerobik egzersiz eğitiminin ve yoga temelli egzersiz programının fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of aerobic exercise training and yoga based exercise on functional capacity and quality of life in breast cancer survivors
  1. Tez No: 319073
  2. Yazar: NACİYE VARDAR YAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. GÜL ŞENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın amacı meme kanseri olgularında aerobik egzersiz eğitimi ve yoga programının fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini karşılaştırmaktı. Çalışmaya meme kanseri tanısı ile takip edilen 40 olgu alındı. Olgular rastgele olarak iki gruba ayrıldı. Tedavi öncesi değerlendirmeleri tamamlandıktan sonra, her iki gruba da haftada 3 gün 6 hafta boyunca 30 dakika süre ile submaksimal egzersiz eğitimi verildi. Diğer gruba ise aerobik egzersiz eğitiminin yanı sıra 6 hafta boyunca haftada 3 gün 1 saat yoga programı uygulandı. Olguların fonksiyonel kapasiteleri altı dakika yürüme testi ile değerlendirildi. Her iki gruptaki olguların ayrıca postür analizi, periferal kas kuvveti, kısalık değerlendirmeleri altı dakikalık yürüme testi sırasında ölçülen kalp hızı, kan basıncı, yorgunluk, dispne algılaması, yürüme mesafesi, psikososyal durum, yorgunluk düzeyleri, fiziksel aktivite ve yaşam kaliteleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to compare the effects of aerobic exercise training and yoga based exercise on functional capacity and quality of life in breast cancer survivors. 40 patients with a diagnosis of breast cancer were included in the study. The patients were divided into two groups randomly. After evaluations both groups were given submaximal exercise training, 3 days a week for 6 weeks for 30 minutes. In the other group, one hour yoga program was given 3 days a week for 6 weeks besides aerobic exercise training. Functional capacity of the patients was assessed by the six-minute walk test. Posture analysis, peripheral muscle strength, muscle shortness evaluations, heart rate, blood pressure, fatigue, dyspnea perception measured during the six-minute walk test, fatigue severity levels, walking distance, psychological status, physical activity levels and quality of life were assessed in both groups.