Bağırsak stoması olan hastalarda planlı grup etkileşiminin sosyal uyuma etkisi
The impact of planned group interactions on social adjustment in patients with intestinal ostomy
- Tez No: 319079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA DİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Korkut, H. Bağırsak Stoması Olan Hastalarda Planlı Grup Etkileşiminin Sosyal Uyuma Etkisi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Esasları Programı Doktora Tezi, Ankara, 2012. Araştırma; planlı grup etkileşimi yönteminin bağırsak stoması olan bireylerin sosyal uyumlarına etkisini belirlemek amacıyla deneysel olarak yapılmıştır.Araştırmanın evrenini Eylül 2011-Haziran 2012 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Stomaterapi ünitesinde kayıtlı olan ileostomi ve kolostomili bireyler oluşturmuştur. Araştırmaya katılmayı kabul eden bireyler planlı grup etkileşimi toplantılarına katılma durumlarına göre deney (n:23) ve kontrol (n:27) grubuna alınmıştır. Deney grubundaki bireylere stomaterapi ünitesindeki hizmetlere ek olarak 6 haftalık ?Planlı Grup Etkileşimi Yöntemi? uygulanmış, kontrol grubundaki bireyler ise sadece stomaterapi ünitesindeki bakım hizmetini almışlardır. Grup etkileşim toplantıları her hafta aynı günde yapılmış ve ortalama 90 dakika sürmüştür. Araştırmada bireylerin uyumlarını değerlendirmek amacıyla Ostomili Bireylere Yönelik Uyum Ölçeği ve Hastalığa Psikososyal Uyum-Öz Bildirim Ölçeği kullanılmıştır. Ölçekler, deney grubundaki bireylere ilk grup toplantısından önce, 6 haftalık toplantı süreci bitiminde ve grup toplantıları bitiminden sonraki 1. ayda olmak üzere 3 kez uygulanmıştır. Kontrol grubundaki bireylerin değerlendirmeleri de aynı sürelerde yapılmıştır.Araştırma bulgularına göre, deney grubunda yer alan bireylerin planlı grup etkileşim toplantısından sonra Ostomi Uyum Ölçeğinden aldıkları puan ortalamalarının giderek arttığı, kontrol grubunun puan ortalamasında ise bir değişiklik olmadığı saptanmıştır. Hastalığa Psikososyal Uyum-Öz Bildirim Ölçeğinden ise hem deney hem de kontrol grubunun aldıkları puan ortalamalarının zamanla uyum yönünde değiştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Korkut, H. The Impact of Planned Group Interactions on Social Adjustment in Patients with Intestinal Ostomy. Hacettepe University Institute of Health Sciences, Fundamental of Nursing Program Doctoral Thesis, Ankara, 2012. The study was conducted experimentally for the purpose of determining the impact of the planned group interaction method on the social adjustment of patients with intestinal ostomy.The universe of the study consisted of individuals with ileostomy and colostomy registered at the Stomatherapy unit of the Gazi University Hospital between September 2011 and June 2012. Individuals accepting to participate in the study were included in the experiment (n:23) and control (n:27) groups according to their status of attending planned group interaction meetings. In addition to the services at the stomatherapy unit, the individuals in the experiment group were applied the ?Planned Group Interaction Method? for 6 weeks and the individuals in the control group only received the care services provided at the stomatherapy unit. The group interaction meetings were conducted at the same time every week and lasted for an average of 90 minutes. For the purpose of evaluating the adjustment of individuals in the study, the Ostomy Adjustment Inventory and Psychosocial Adjustment of Illness Scale- Self Report Scale were used. The scales were applied to the individuals in the experiment group three times, of which one was applied prior to the first group meeting, one at the end of the 6 week meeting process, and one in the 1st month after the finalization of the group meetings. The evaluation of individuals in the control group was conducted in the same periods.According to the findings of the study, it was determined that the ostomy adjustment score averages of individuals in the experiment group after the planned group interaction meeting gradually increased and there was no difference in the average score of the control group. It was determined that the average psychosocial adjustment scores of both the experiment and control groups changed eventually with a tendency for adjustment.