Bağırsak stoması açılması planlanan hastalarda ameliyat öncesi roy adaptasyon modeline göre verilen hemşirelik eğitiminin ameliyat sonrası kaygı düzeyine, beden imajına ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of preoperative nursing education according to the roy adaptation model on the postoperative anxiety level, body image and quality of life in patients planned to open intestinal stoma
- Tez No: 814476
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM ŞEN OLGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma bağırsak stoması açılması planlanan hastalarda ameliyat öncesi Roy adaptasyon modeline göre verilen hemşirelik eğitiminin ameliyat sonrası kaygı düzeyi, beden imajı ve yaşam kalitesine etkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Araştırma Ekim 2022- Mart 2023 tarihleri arasında bir şehir hastanesinin genel cerrahi servisine yatan bağırsak stoması açılması planlanan 47 bireyle tek gruplu ön test-son test yarı deneysel olarak yapılmıştır. Veriler, Sosyo-demografik Bilgi Formu, Ostomili Bireylere Yönelik Yaşam Kalitesi Ölçeği, Beden İmajı Ölçeği ve Durumluk- Sürekli Kaygı Ölçeği ile toplanmıştır. İstatistiksel analizler NCSS programı ile yapılmış olup değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotlar (Ortalama, Standart Sapma, Medyan, Frekans, Oran, Minimum, Maksimum), verilerin normallik dağılımı Shapiro-Wilk Testi, üç ve üzeri grubun karşılaştırmada Kruskall-Wallis testi, iki grup karşılaştırmada Mann-Whitney U Testi, iki dönem karşılaştırmalarda Wilcoxon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the effect of the nursing education given according to the Roy adaptation model before the surgery on the postoperative anxiety level, body image and quality of life in patients who are planned to have a bowel stoma. The research was carried out as a single group pretest-posttest quasi-experimental with 47 individuals who were planned to have an intestinal stoma in the general surgery ward of a city hospital between October 2022 and March 2023. Data were collected with the Socio-demographic Information Form, the Quality of Life Scale for Individuals with Ostomy, the Body Image Scale, and the State-Trait Anxiety Scale. Statistical analyzes were made with the NCSS program and descriptive statistical methods (Mean, Standard Deviation, Median, Frequency, Ratio, Minimum, Maximum), normality distribution of data, Shapiro-Wilk Test for comparison of three or more groups, Kruskall-Wallis test for comparison of two groups, Mann for comparison of two groups. -Whitney U Test, Wilcoxon test was used for two-term comparisons.