Sezaryen ve normal spontan vajinal yol ile doğan bebeklerin hareket kalitelerinin prechtl analiz yöntemiyle karşılaştırılması
The comparison of the movement quality of infants who were born in caesarian section and in normal spontaneous vaginal way by using prechtl analysis method
- Tez No: 319100
- Danışmanlar: PROF. AYŞE LİVANELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Physical Medicine and Rehabilitation, Obstetrics and Gynecology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, normal spontan vajinal yolla ve sezaryen ile doğan bebeklerin hareket kalitelerini karşılaştırmak ve aynı zamanda annelerin gebeliğine, doğuma ve bebeğe ait optimal şartlarla bebeklerin General Movements (GMs) motor optimalite skorları arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla planlandı. Araştırmaya sezaryen ve normal doğum gruplarından 30' ar olmak üzere toplam 60 bebek ve anneleri dahil edildi. Annelerin gebeliklerine ait optimal koşulları Prechtl Optimalite Konsepti içindeki gebelik optimalite değerlendirmesiyle sorgulandı. Doğuma ve yeni doğana ait optimal şartlar hastane dosya kayıtlarından alınan bilgiler eşliğinde değerlendirildi. ``GMs motor optimalite'' değerlendirmeleri için ilk 48 saat içerisinde fizyolojik durumlarının stabil olduğu andan itibaren bebeklerin spontan hareketleri 5-10 dk. lık görüntüler olarak videoya kaydedildi. Görüntü kayıtları üzerinden GMs motor optimalite değerlendirmesi hareket parametreleri detaylı skorlanarak yapıldı. Çalışmamız sonucunda, sezaryen ve normal doğum grupları arasındaki annelerin gebelik optimaliteleri ve yeni doğan optimalite değerlendirmeleri arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study is arranged to compare the act quality of babies that were born in normal spontaneous vaginal way and in caesarian section and also search the relationship between mothers? optimal conditions belonging to pregnancy, parity and baby and GMs motor optimal scores of infants. Study includes total 60 infants and their mothers. 30 of them were born in caesarian section and 30 of them were born in normal parity. Mothers? optimal conditions belonging to pregnancy are examined with pregnancy optimal asssessment in Prechtl Optimal Concept. Optimal conditions of parity and newborn are evaluated accompanied by datas from the hospital file records. İnfants spontaneous movements as a 5-10 min. video are recorded from the moment that the physiological conditions are stable in first 48 hours for GMs motor optimal assessments. GMs motor optimal assessment, transaction parameters are scored through video recordings in detail. As a result of our study, A meaningful difference is not found between caesarian and normal parity mothers? pregnancy optimals and newborn optimal assessment (p>0.05).