Düşük doğum ağırlıklı bebeklerin sıklık, morbidite ve mortalitelerinin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective review of frequency,morbidity and mortality in low birth weight infants
- Tez No: 525865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR CÖMERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 1 Ocak 2013 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında hastanemizde doğan düşük doğum ağırlıklı bebeklerin yıllara göre sıklığını, morbidite ve mortalitelerini saptamak ve normal doğum ağırlıklı infantlarla morbidite ve mortalitelerini kıyaslamaktır. Yöntem: Çalışma, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1 Ocak 2013 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında doğmuş olan bebeklerin dosya taraması şeklinde retrospektif olarak dizayn edildi. Bu bebeklerden doğum tartısı 1000 ile 2500 gram arası olan düşük doğum ağırlıklı yenidoğanlar vaka grubumuzu oluşturdu. Her yıl için vaka grubunu oluşturan yenidoğan sayısı kadar doğum tartısı 2500 gram üzeri olan kontrol grubu hastası randomize olarak seçildi. Çalışmadaki vaka ve kontrol grubu hastalarının bebek dosyaları taranarak demografik ve klinik veriler ile yenidoğan yoğun bakım ünitesi yatış durumu, tanı, morbiditeler, asfiksi varlığı ve mortalite kaydedilerek NCSS 11 programında analiz edildi. Bulgular: Beş yıllık süreçte gerçekleşen 24300 canlı doğumdan 1000 ile 2500 gram arasında doğan bebeklerin sayısı 2120 idi. DDA'lı bebek görülme sıklığı %8.72 olarak saptandı. DDA'lı bebeklerin annelerinin yaşları incelendiğinde, %75.28'nin 20-35 yaş arasında, %10.28'nin 20 yaş altında, %14.43'nün ise 35 yaş ve üstünde olduğu tespit edildi. Kontrol grubuyla kıyaslandığında, 20 yaş altındaki ve 35 yaş üzerindeki annnelerin DDA'lı bebek sahibi olma oranı istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p=0.041 ve p=0.028). DDA'lı yenidoğanların %54.29'u kız, %45.71'i erkek idi. Normal doğum ağırlığına sahip yenidoğanların ise %47.78'si kız, %52.22'si erkek olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the frequency, morbidity, and mortality of low birth weight infants born in our hospital between January 1, 2013 and December 31, 2017; and to compare these parameters with normal birth weight infants. Methods: The study was designed retrospectively and the medical records of the infants who were born between January 1, 2013, and December 31, 2017 in Istanbul Education and Research Hospital were evaluated. Newborns with birth weight between 1000 and 2500 grams were included in the study group. For each year, patients with birth weight higher than 2500 grams were selected randomly as a control group. The demographic and clinical characteristics, neonatal intensive care unit hospitalization status, etiologies, morbidity, presence of asphyxia, and mortality were recorded and analyzed in NCSS 11 program. Results: In five-year period during which 24300 live births occurred, the number of infants with a birth weight between 1000 and 2500 grams was 2120. The frequency of LBW was 8.72%. Regarding maternal age of the LBW infants' mothers, 75.28% were in 20-35 year age group, 10.28% under the age of 20 and 14.43% were over 35 years of age. When compared with the control group, mothers less than 20 years and more than 35 years of age were found to have statistically significantly increased number of babies with LBW (p=0.041 and p=0.028). Among LBW babies, 54.29% were female and 45.71% male. In normal birth weight group 47.78% were females and 52.22% males.