Sağlıklı term yenidoğanlarda ilk 48 saat içinde gelişen fizyolojik tartı kaybının araştırılması
Investigation of physiological weight loss in healthy term newborn infants in the first 48 hours of life
  1. Tez No: 415170
  2. Yazar: İLKAY ÖZMERAL ODABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELMAS ZEYNEP İNCE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada fizyolojik tartı kaybını etkileyen unsurların tekrar gözden geçirilmesi, patolojik tartı kaybı oluşmasına yatkınlık sağlayan öngörü faktörlerinin aydınlatılması ve patolojik düzeyde kabul edilen tartı kayıplarında yüksek sodyum düzeyi sıklığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Prospektif olarak gerçekleştirilen çalışmaya 2012-2014 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD' da doğan ve Yenidoğan Bilim Dalı tarafından izlenen 37-42. gestasyon haftaları arasında doğan, gestasyon haftasına göre normal doğum ağırlıklı, eşlik eden hastalığı olmayan, sadece anne sütü ile beslenen 208 sağlıklı term yenidoğan dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan yenidoğanlar doğumdan sonra anne yanına verilirken, anneden ilk emzirme saatini, ilk 24 saat içindeki emzirme sıklığını, ilk 24 saat içinde değiştirilen toplam bez sayısı not etmesi istenmiştir. Yenidoğanların tamamı, en az 1 kez olmak üzere postnatal 1. ve 2. günde tartılarak ve doğum ağırlığına göre tartı farkı (%) hesaplanarak kaydedilmiştir. Ayrıca kliniğimizde %3 ve üzeri tartı kaybı olan yenidoğanlarda bakılan sodyum değerleri ve klinik gereklilik halinde bakılan bilirubin ve hematokrit değerleri incelenerek bu düzeydeki kayıplarda gelişen sodyum yüksekliğinin sıklığı değerendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen bebeklerin 24.saat tartı kaybı ortalaması % 4.2, 48.saat tartı kaybı ortalaması % 6.2 bulundu. Sezaryen ile doğan bebeklerde normal spontan yol ile doğan bebeklere göre 24. ve 48.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: We aimed to investigate the factors that influence the physiologic weight loss to clarify the predictive factors for pathological weight loss and to evaluate the frequency of high sodium levels in babies with excess weight loss. MATERIALS AND METHODS: In this prospective study 208 healthy newborn infants born at 37-42 gestational weeks were enrolled. The babies were born in the Department of Obstetrics and Gynecology, were appropriate for gestational age, healthy and breastfed. The infants stayed with their mothers according to the 'rooming in' policy of our hospital. The mothers were requested to note the first breastfeeding time, the frequency of breastfeeding within the first 24 hours and the total number of diapers changed within the first 24 hours. All the newborns were weighed at least once on the first and second postnatal days. The percentage of weight loss was calculated and recorded. Serum sodium levels were measured in newborn babies with a weight loss greater than 3% ; bilirubin and hematocrit levels were measured if clinically indicated or before discharge. RESULTS: The mean weight loss of the infants were 4.2% and 6.2% in 24 hours and 48 hours respectively.