ST elevasyonlu akut myokard infarktüsü hastalarının tedaviye ulaşma sürelerini etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi çalışması
Evaluation of factors affecting access times for care of patients with acute st elevation myocardial infarction; study of the Dokuz Eylül University Hospital
- Tez No: 319130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT YANTURALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ:Miyokard infarktüsü koroner kan dolaşımının yetersiz kalması sonucu myokardın iskemik nekrozudur. Akut miyokard infarktüsü (AMI) dünyada önde gelen mortalite ve morbidite nedenidir. Akut miyokard infarktüsü sonrası sağ kalımı belirleyen başlıca faktörler koroner kan akımının hızlıca sağlanması ve komplikasyonların erken tedavisidir. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi (DEÜH) acil servisine başvuran STEMI hastalarının gecikme nedenleri bilinmemektedir.Biz çalışmamızda acil servisimize başvuran ve ST elevasyonlu myokard enfarktüsü (STEMI) tanısı alan hastalarda, acil servise ulaşma ve acil serviste tanı konma süreleri ve bu süreleri etkileyen faktörleri araştırmayı planladık.GEREÇLER VE YÖNTEM:13.02.2012-30.04.2012 tarihleri arasındaki 2.5 aylık sürede DEÜTF acil servisine ST elevasyonlu myokard infarktüsü tanısı konan 18 yaş üstü, ardışık tüm hasta verilerinden yararlanıldı. STEMI tanısı için WHO örgütününü kriterleri kullanıldı. Hastaların yaşı, cinsiyeti, komorbit hastalıkları, mesleği, evde kaç kişi yaşadığı (yalnız veya yalnız değil), eğitim durumu gibi demografik özelliklerin analizi yapıldı ve hastaneye başvurularındaki gecikme üzerine etki edip etmedikleri araştırıldı. Bunun için hazırlanan anket formlerı kullanıldı. Başvuru zamanı, EKG çekme ve tanı koyma süreleri için Amerikan Kardioloji Derneği (AHA)'nin 2010 AKS kılavuzundaki kriterler kullanıldı.BULGULAR:Çalışma süresince acil servisimize başvuran 86 STEMI hastası çalışmaya dahil edildi. Yaş ortalaması 61,2 idi hastaların %24,4'ü kadındı. Hastaların %52,3 kadarı acil servise geç başvurdu. Diabetik olmanın acil servise başvuruda gecikme ile ilişkili olduğu belirlendi. Ortalama tanı koyma süresi 17 dk olarak bulundu.SONUÇ:Diyebetik olma hastaneye başvuru süresinde gecikmeye neden olmuştur. Geç başvuran hastaların gecikme nedenleri içinde en sık `'geçer diye beklemek olduğu'' olduğu saptanmıştır. Acil servisimizde hastalara ilk EKG'nin çekilme süresi, tanı ve konsültasyon isteme süreleri uluslararası standartlara uygundur.ANAHTAR KELİMELER:ST elevasyonlu myokard infarktüsü, acil, gecikme
Özet (Çeviri)
INTRODUCTIONMyocardial infarction is the ischemic necrosis of the myocardium as a result of insufficient coronary blood circulation. Acute myocardial infarction (AMI) is the leading cause of mortality and morbidity. The main factors determining survival after acute myocardial infarction are to ensure coronary blood flow quickly and to treat the complications early. Causes of delay for STEMI patients admitted to Dokuz Eylul University Hospital (DEUH) emergency department are unknown.In our study, we planned to research the time to access to the emergency department, duration of diagnosis in the emergency department and the factors affect these times for ST elevation myocardial infarction (STEMI) patients admitted to our emergency department.METHODS:All data of patients older than 18 and admitted to DEUH emergency department between 13.02.2012 and 30.04.2012 with ST elevation myocardial infarction (STEMI) were used.WHO criteria were used for the diagnosis of STEMI. The demographic characteristics such as age, gender, comorbid diseases, occupation, education and how many people live at home (alone or not alone) and whether these factors affect the delay for hospital admission or not were searched. Prepared questionnaire forms were used. The 2010 ACS guide of the U.S. Society of Cardiology (AHA) criteria were used for admission time, ECG extraction and diagnosis time.RESULTS:86 STEMI patients admitted to our emergency department during the study period were included in the study. Mean age was 61.2 and 24.4 % were female. 52.3% of patients admitted at the emergency room late. Diabetes mellitus is found to be associated with delay in seeking emergency room to be determined. Mean diagnosis time was 17 minutes.CONCLUSION:DM has led to delay in admission to hospital. The most common cause for delay was to wait to pass. The first ECG, diagnosis and consultation times in our emergency department comply with international standards.KEY WORDS:ST elevation myocardial infarction, emergency, delay