Chiari tip 2 malformasyonu´nda posterior arteriel sirkülasyonun gelişimsel farklılıklarının ve klinik korelasyonlarının incelenmesi
An investigate the developmental anomalies in posterior arteriel circulation and its effect to clinical features in chiari malformation type II
- Tez No: 319144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN DAĞÇINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZETAMAÇ: Bu çalışmanın amacı Chiari Malformasyonu Tip II de posterior arteryel sirkülasyondaki gelişimsel anomalileri ve bunun klinik özellikler üzerindeki etkisini araştırmaktır.METOD: Bu çalışmaya yaşları 1 ile 17 arasında olan MM cerrahisi geçirmiş 30 hasta dahil edildi. Hasta grubu aynı yaşlarda 12 çocuktan oluşan kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Her iki grubun MR ve MR Anjiografileri yapıldı. Veriler Mac Apple Osirix programında işlenerek arteriel yapılardaki gelişimsel farklılıklar istatistiksel olarak karşılaştırıldı.BULGULAR: Bu çalışmada PCA ve SCA 'ların BA den normalden geniş açıyla çıktığı ancak distal sulama alanlarına dar açılanmalarla ulaştığı gösterildi.SONUÇ: Chiari Malformasyonu Tip II olgularında özellikle distal arteryel oluşumlarda doku perfüzyonunda bozulmaya neden olabilecek gelişimsel anomaliler mevcuttur. Malformasyonun semptomatik hale gelmesinde nöronal dokulardaki sıkışıklığa ek olarak arteriyel gelişim anomalisinin neden olduğu iskemik hasar da rol oynayabilir. Semptomatik hale gelmeden yapılacak profilaktik posterior dekompresyon ise iskemik hasar gelişimini engelleyerek hastanın korunmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTOBJECTIVE: The aim of this study is to investigate the developmental anomalies in posterior arteriel circulation and its effect to clinical features in Chiari Malformation type IIMETHOD: Thirty patients between 1-17 years old those operated because of MM are included in this study. Study group is compared with control group consisting 12 children. MR's and MR Angiography 's were performed in both group. Developmental differences were compared by proccessing data in Mac Apple Osirix program.FINDINGS: In this study it's shown that PCA s and SCA s orijin from BA with wider angles but they reach their distal areas with narrower angle in Chiari Malformation Type IICONCLUSİON: In Chiari Type II Malformation, there are developmental anomalies specially in distal arteriel structure those may cause to impairment in tissue perfusion. In Symptomatic Chiari Malformation Type II, in addition to constriction of neuronal tissue, ischemic damage caused by developmental arteriel anomaly may have a role too. Prophilactic posterior decompression performed before symptoms would protect patient by preventing ischemic damage.