Chiari tip I malformasyonunda konservatif tedavi ile cerrahi tedavinin uyku laboratuvarı parametrelerindeki değişimler üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of conservative treatment and surgical treatment on changes in sleep laboratory parameters in chiari type I malformation
- Tez No: 848759
 - Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ÇAĞATAY ÖNAL
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İnönü Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Chiari Malformasyon Tip 1 (CM I), beyin ve sinir cerrahisi pratiğinde sık karşılaşılan bir kraniyovertebral bileşke patolojisidir. Uykudaki solunum bozukluğu ile ilişkisi literatürde çok az sayıda vakada gösterilmiştir. Örneğin cerrahi uygulanan CM I olgularında patoloji ortadan kalktığında bir uyku bozukluğu olan santral uyku apnelerin düzeldiği gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı, CM I olgularına ait uyku aktivitesinin nörofizyolojik mekanizmalarında meydana gelen olası değişiklikleri, sonrasında uygulanan konservatif veya cerrahi tedavi uygulama ile uyku ve dolayısı ile santral sinir sistemi sağlığının sürdürülmesinde meydana gelen değişiklikleri; elektrofizyolojik olarak ortaya çıkarmaktır. Gereç ve Yöntem: İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği'nde, Kasım 2014 - Eylül 2022 döneminde Chiari tip I malformasyonu tanısı ile takipli konservatif tedavi ile takip edilen ve suboksipital kraniektomi - C1 laminektomi – duraplasti operasyonu yapılan 59 hastanın İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Hastanesi Uyku Bozuklukları Merkezi Polisomnografi laboratuvarı parametreleri, dosya bilgileri ve radyolojik görüntülemeleri retrospektif şekilde incelenmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Chiari Malformation Type 1 (CM I) is a common craniovertebral junction pathology in neurosurgery practice. Its relationship with sleep-disordered breathing has been shown in very few cases in the literature. For example, it has been shown that central sleep apnea, a sleep disorder, improves when the pathology is eliminated in CM I cases that underwent surgery. The aim of our study is to examine the possible changes in the neurophysiological mechanisms of sleep activity in CM I cases, and the changes that occur in the maintenance of sleep and therefore the health of the central nervous system with subsequent conservative or surgical treatment; to reveal electrophysiologically. Materials and Methods: At İnönü University Turgut Özal Medical Center Hospital, Brain and Nerve Surgery Clinic, between November 2014 and September 2022, 59 patients were diagnosed with Chiari type I malformation and followed up with conservative treatment and underwent suboccipital craniectomy - C1 laminectomy - duraplasty surgery. University Turgut Özal Medical Center Hospital Sleep Disorders Center Polysomnography laboratory parameters, file information and radiological imaging were examined retrospectively. While evaluating the findings obtained in the study, IBM SPSS Statistics 22 program was used for statistical analysis.