Abdominal aort anevrizmalı hastalarda açık cerrahi yaklaşım veya endovasküler stent greft uygulaması sonrasında kısa ve orta dönem yaşam kalitesinin karşılaştırılması
Abdominal aortic aneurysms in patients after open surgical approach and endovascular graft stent comparisons of the quality of life in the short and medium term
  1. Tez No: 319149
  2. Yazar: ÖZGÜR BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL DEMİRAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Abdominal aort anevrizmalı(AAA) hastalarda açık cerrahi yaklaşım ve endovasküler stent greft uygulaması sonrasında kısa ve orta dönem yaşam kalitesinin karşılaştırılması ve hasta memnuniyeti açısından en doğru tedavi protokolünün oluşturulması amaçlanmaktadır.Yöntemler: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastane'sinde Ocak 2007 ve Ekim 2011 yılları arasında AAA tamiri yapılan 50 hasta rastgele seçilerek çalışmaya dahil edildi. 26 hastaya açık cerrahi girişim, 24 hastaya ise endovasküler anevrizma tamiri (EVAR) uygulandı. Hastalar; yaş, cinsiyet, yandaş hastalık, böbrek, karaciğer fonksiyonlarına, glikoz ve hemoglobin değerlerine, ekokardiyografilerine, solunum fonksiyon testlerine, ek hastalıklarına, bilgisayarlı tomografi (BT) bulgularına, peroperatif parametrelerine, hastanede kalış süreleri, mortalite oranları ve (SF 36) Kısa Form 36 beyanlarına göre değerlendirildiler. Bütün bu değişkenlerin istatistiksel analizleri SPSS 15.0 istatistik paket programı kullanılarak yapıldı.Bulgular: İstatistiksel analizde yaşla; aort kapak patolojilerinin, düşük ejeksiyon fraksiyonu (EF)'nun ve aort anevrizma çapının, operatif inotrop ihtiyacı, aritmi, resüsitasyon ve operasyon sonrası mortalitenin doğrusal ilişki gösterdiği, yandaş hastalık insidansının arttığı, SF 36 yaşam kalitesi ölçeği verileriyle yaş arasında ters bir ilişki olduğu, açık cerrahi uygulananlarda 1. ve 6. aylardaki Hemoglobin (Hb), Potasyum (K) değerlerindeki artışın, EVAR uygulananlarda Sodyum (Na), Klor (Cl) ve Hb yüksekliklerinin kısa ve orta dönem yaşam kalitesini olumlu etkilediği, EVAR uygulanan hastaların yaşam kalitesi ölçeği verilerinin daha yüksek olduğu belirlendi ve istatistiksel açıdan anlamlı olduğu gözlendi.Sonuç: Abdominal aort anevrizması nedeniyle EVAR uygulanan hastalarda kısa ve orta dönem yaşam kalitesi, açık cerrahi uygulanan hastalara göre daha iyidir. Ancak tedavi stratejileri ve hasta profilleri belirlenirken yaş ve yandaş hastalıklar göz ardı edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: This research looks at abdominal aortic aneurysms (AAA) in patients after open surgical approach and endovascular graft stent comparisons of the quality of life in the short and medium term. It also aims to create the most accurate treatment protocol for patient satisfaction.Methods: The study was conducted at the Ondokuz Mayıs University Hospital, on a random sample of 50 patients who had abdominal aortic aneurysm repairs between January 2007 and October 2011. Twenty-six patients had had open surgery, and 24 patients had undergone endovascular aneurysm repair (EVAR). The research looked at the ages, sexes, comorbid diseases, kidney and liver functions, and glucose and hemoglobin values. Echocardiographs, pulmonary function tests, additional diseases, CT findings, intraoperative parameters, duration of hospitalization, mortality rates, and the declarations of the Short Form 36 (SF 36) were also evaluated. All of these variables, along with statistical analysis, were evaluated using the SPSS 15.0 statistical package program.Results: Statistical analysis of the data for ages, aortic valve pathologies, low ejection fraction (EF) and the diameter of the aortic aneurysm, as well as operative inotrope requirements, arrhythmias, resuscitation, and post-operative mortality was found to be associated with a linear increase in the incidence of concomitant disease and quality of life scale SF 36 data, and an inverse relationship between the ages when open surgery was performed, at first and sixth months and the increased values of hemoglobin (Hb), potassium (K), EVAR with sodium (Na), chlorine (Cl), and Hb showed short and medium term positive effects on the quality of life and the quality of life scale data was higher in patients who underwent EVAR. Both of these were statistically significant.Conclusion: The short and medium term quality of life among patients who underwent EVAR for abdominal aortic aneurysm was better than for patients who had open surgery. However, determination of treatment strategies and patient profiles should not be disregarded, in terms of age and comorbid diseases.