Primer mikst glia hücre kültüründe asit ortamın yarattığı toksisite
  1. Tez No: 54652
  2. Yazar: ÖZLEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURAN İ. HARİRİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
49 ÖZET Santral sinir sisteminde en geniş yer tutan hücre topluluğu glia hücreleridir. Uzun yıllar sadece nöronlara destek görevi yaptığı düşünülmüştür. Son yıllarda birçok önemli fonksiyonunun olduğu anlaşılmaya başlamıştır. Kültür ortamında yapılan çalışmalarda, glia hücrelerinde görülen özelliklerin in vivo ortamla benzerliği ortaya konmuştur. Bu da araştırmacıları, hücre davranışlarının daha kolay kontrol edilebileceği kültür çalışmalarına yönlendirmiştir. Serebral iskemi konusunda yapılan çalışmalar, ortaya çıkan doku hasarında asidozun önemli rol oynadığını göstermiştir. Bu çalışmada ortam pH ındaki düşmenin glia hücrelerinin canlılığına etkileri, tripan blue reddi deneyleri ve LDH aktivitesi ölçümü ile araştırılmıştır. Kullanılan besiyerindeki pH değerinin düşmesi hücrelerde ölüme yol açmaktadır. Hücre ölümü, pH değerlerinin düşmesiyle ve bu pH değerlerine maruz kalınan süre uzadıkça artar. pH: 6.5 değerli ortamda 2 saat boyunca hücre canlılığında önemli bir değişiklik gözlenmezken, 5.5-5.0 altındaki değerlerde 10 dakika önemli oranda hücre kaybma yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY Glial cells are the most abundant cell population in the central nervous system. For many years, they were considered only as supporting elements for neurons. In recent years, it is understood that they also have other important functions. The studies performed in culture medium have revealed that the glial cell features in cultures and in vivo are very similar. This has lead the investigators to carry out their studies in cultured cells where they can easily control the cell behaviour. The experiments concerning cerebral ischemia have revealed that acidosis has an important role in tissue damage. In this study, we investigated the effects of the decrease in the pH of medium on the viability of the glial cells by using trypan blue exclusion and LDH activity. When the pH of the medium was decreased, the cell death occured. Cell death increased as the pH decreased and the exposure time increased. Although there wasn't any important change at pH: 6.5 for 2 hours, the cells lost most of their viability at pH values lower than 5.5-5.0, in 10 minutes.