11-15 yaş arası futbolcuların vücut kompozisyonu, somatotip özellikleri ile bazı fiziksel ve teknik becerilerinin değerlendirilmesi.
Evaluating differences of body composition, somatotype features, soma physical and technique skills among 11-15 years old soccer players.
  1. Tez No: 319222
  2. Yazar: MUSTAFA ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAĞMUR AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZETÇalışkan, M. 11-15 Yaş Arası Futbolcuların Vücut Kompozisyonu, Somatotip Özellikleri İle Bazı Fiziksel Ve Teknik Becerilerinin Değerlendirilmesi. Dumlupınar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim dalı Yüksek Lisans Tezi, Kütahya.2011. Bu çalışmada, 3 farklı yaş grubunda (11, 13, 15) yer alan futbolcular arasında vücut kompozisyonu, somatotip özellikler, bazı fiziksel beceri ve iki farklı vuruş tekniğinde ortaya çıkan top hızları arasındaki farkların incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, Eskişehirspor alt yapısında yer alan yaşları 11-15 arasında değişen futbolcular katıldı. 11 yaş (15 sporcu), 13 yaş (15 sporcu) ve 15 yaş (15 sporcu) gruplarından toplam 45 sporcu değerlendirildi. Araştırmada, boy, vücut ağırlığı, vücut kütle indeksi (VKİ), vücut yağ yüzdesi (VYY), somatotip yapı, durarak uzun atlama mesafesi, mekik yapma kapasitesi, esneklik düzeyi, denge becerisi, 10-20 metre sprint derecesi, iç ve üst vuruş top hızı değerleri ölçüldü. İstatistik yöntem olarak öncelikle verilerin normal bir dağılıma sahip olup olmadığını belirlemek için Kolmogorov-Simirnov ve Shapiro-Wilk normallik testleri uygulandı. Gruplar arasında önemli bir fark olup olmadığını belirlemek için ? =0.05 anlamlılık düzeyinde tek yönlü varyans analizi testi uygulandı (Oneway anova). Önemli bulunan farklılıklar için ikinci seviye testi olarak Tukey's HSD testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTÇalışkan, M. Evaluating differences of Body Composition, Somatotype Features, Soma Physical and Technique Skills among 11-15 Years Old Soccer Players. Dumlupınar University, Institute of Health Sciences, Master of Science Thesis, Physical Education and Sport Department, Kütahya, 2011. In this study, it is aimed to investigate differences between body compositions, somatotype features, physical parameters and ball velocity occurs in two different kicking techniques in 3 different age groups (11, 13, 15). To the study, soccer players who were registered Eskişehir sport club and the ages were between 11-15 years old participated. Totally 45 players evaluated from age 11 (15 players), age 13 (15 players) and age 15 (15 players) groups. In the study, height, body weight, body mass index (BMI), body fat percent (BF), somatotype structure, horizontal jump distance, sit-up capacity, flexibility, balance skill, 10-20 meter sprints performance, the in-side and instep kick ball velocity parameters were measured. As statistics method, firstly, to determine whether the data have a normal distribution, Kolmogorov-Simirnov and Spapiro-Wilk normality tests were performed. To determine whether there is a significant difference between the groups, one- way variance analysis test was performed in the level of significant ?=0.05 (Oneway anova). Tukey?s HSD test was used as the second level test for significant differences.