12 haftalık hareket eğitiminin bunama (Demans) hastalarının bazı fiziksel ve bilişsel gelişme düzeylerinin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of 12-week several physical activity efforts on the physical and cognitive development of dementia patients
- Tez No: 319228
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPARSLAN ÜNVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı; 12 haftalık düzenli hareket eğitiminin Bunama (Demans) hastalarının bazı fiziksel ve bilişsel gelişim düzeyine etkisinin araştırılmasıdır.Araştırmada; Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Polikliniğine gelmiş ve Bunama (Demans) tanısı konulmuş, spor yapmaya herhangi bir engeli olmayan ve anlama yetisine sahip ve gönüllü olan yaş ortalaması 72±9,2 (yıl) olan 17'si bayan ve 6'sı erkek olmak üzere 23 hasta kullanılmıştır.Araştırmada kullanılan deneklere; düzenli olarak yapılması gereken 12 haftalık egzersiz programı anlatılmış ve hareket eğitimi verilmiştir. Hastalara uygulanan egzersiz programların haftalık takipleri yapılarak, her dört haftada bir hastaların durumu göz önünde bulundurularak egzersiz programı güncellenmiştir.Hastaların gelişim düzeylerinin belirlenmesi için; uygulanan 12 haftalık hareket eğitimi öncesi ve sonrası; bazı fiziksel (kilo, boy, bel ve kalça) ve fizyolojik testler (kan basıncı, dinlenik nabız), işlevsel testler (sandalyeye otur-eriş, otur kalk, sırt kaşıma, 10 sn tek bacak üstünde durma), yürüme ve denge testi, bilişsel testler (stroop testi ve standardize mini mental testi) uygulanmıştır. Bu testlerin ilk ve son ölçümleri arasındaki farkın belirlenmesinde ise; ?=0.05 anlamlılık düzeyinde eşleşmiş t-testi uygulanmıştır.Hastalara uygulanan; Fiziksel ve Fizyolojik, İşlevsel Uygunluk, Smmdt ve Stroop ön ve son testleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (P>0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the effect of 12-week regular movement training on some physical and cognitive developmental level of dementia patients.A total 23 volunteer patients have been used in the research, as 17 females and 6 males, whose mean age 72 ± 9.2 (years) who came to the Neurology Clinic of Antalya Education and Research Hospital and were diagnosed with Dementia, with the ability to understand and without any obstruction to do exercise.Subjects used in this research have been described a 12-week exercise program to be done on a regular basis and given a movement training. The exercise programs applied to the patients have been followed up weekly and the exercise program has been updated by taking into consideration state of the patients in each of the four week.In order to determine the levels of development of patients, some physical (weight, height, waist and hip) and physiological tests (blood pressure, resting heart rate), functional tests (sit-to-access chair, sit down, stand, back scratching, stand on one leg for 10 seconds), walking and balance tests, cognitive tests (Stroop test and the standardized mini-mental test) have been applied before and after the 12-week movement training. To determine the difference between the first and last measurements in these tests, t-test paired at ? = 0.05 significance level has been applied.No significant difference has been found between pre and post-tests of physical and physiological, functional suitability, Smmdt and Stroop applied to the patients (P> 0.05).