8 haftalık korfbol temelli hareket eğitiminin 10-12 yaş sporcularda seçilmiş motorik becerilere etkisi
The effect of korfball-based movement training for 8 weeks on selected motoric skills in 10-12 year old athletes
- Tez No: 922957
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı 10-12 yaş sporcularda korfbol temelli hareket eğitiminin seçilmiş motor becerilere etkisinin incelenmesidir. Çalışmanın örneklem grubunu Batman Spor Lisesi Spor Kulübünde korfbol branşında eğitim alan 35 sporcu oluşturmaktadır. Bu çalışma kontrol (20 kişi) ve deney (15 kişi) grubundan oluşmaktadır. Korfbol temelli hareket eğitimi 8 hafta boyunca haftada 3 gün, günde 60-90 dakika uygulanmıştır. Sporculara antrenman periyodu öncesi ve sonrası dikey sıçrama, boy ve kilo ölçümü, esneklik ölçümü, bel kalça çevresi ölçümü, illinois çeviklik testi, 20 metre sürat koşusu testi, 30 metre sürat koşusu testi, plank testi, 30 saniye mekik testi, 30 saniye şınav testi ölçümleri ile ön test ve son test karşılaştırmaları yapılmıştır. Araştırma sonunda elde edilen verilerin istatistiksel olarak analiz edilmesinde SPSS programı kullanıldı. Veriler; aritmetik ortalama ve standart sapma olarak sunuldu. Normallik sınaması için Shapiro-Wilk testi; homojenlik sınaması için Levene testi uygulandı. Normal dağılım göstermeyen veri setleri için çarpıklık ve basıklık değerleri kontrol edildi ve ±2 değeri içinde olan veri setlerinin normal dağılım gösterdiği kabul edildi. Uygulamalar arasındaki farkların analizi için tekrarlı ölçümlerde çift yönlü varyans analizi (2x2) uygulandı. Küresellik varsayımının sağlanmadığı ölçümlerde Greenhouse Geiser düzeltme testi kullanıldı. Post hoc analizinde Tukey testi kullanıldı. Kontrol ve deney gruplarındaki katılımcıların uyguladıkları dikey sıçrama, plank testi, 20 m ve 30 m sprint testi uygulamasının iki yönlü varyans analizi sonuçlarına göre gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Kontrol ve deney gruplarındaki katılımcıların uyguladıkları illionis, esneklik, şınav ve mekik testi uygulamasının iki yönlü varyans analizi sonuçlarına göre gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmemiştir Sonuç olarak; korfbol temelli hareket eğitimi programının biyomotor parametrelerden plank, dikey sıçrama kuvveti, 20 ve 30 metre sürat becerilerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of korfball-based movement training on selected motor skills in 10-12 year old athletes. The sample group of the study consists of 35 athletes training in korfball at Batman Sports High School Sports Club. Our study consists of control (20 people) and experimental (15 people) groups. Korfball-based movement training was applied 3 days a week, 60-90 minutes a day for 8 weeks. Athletes were given vertical jump, height and weight measurement, flexibility measurement, waist-hip circumference measurement, Illinois agility test, 20-meter sprint test, 30-meter sprint test, plank test, 30-second sit-up test, 30-second push-up test before and after the training period. Pre-test and post-test comparisons were made with the measurements. SPSS program was used to statistically analyze the data obtained at the end of the research. Data; presented as arithmetic mean and standard deviation. Shapiro-Wilk test for normality test; Levene test was applied to test homogeneity. Skewness and kurtosis values were checked for data sets that did not show a normal distribution, and data sets within ±2 were considered to have a normal distribution. To analyze the differences between applications, two-way analysis of variance (2x2) was applied in repeated measurements. Greenhouse Geiser correction test was used in measurements where the assumption of sphericity was not met. Tukey test was used in post hoc analysis. According to the results of two-way analysis of variance of the vertical jump, plank test, 20 m and 30 m sprint test applied by the participants in the control and experimental groups, a statistically significant difference was determined between the groups. According to the results of two-way analysis of variance of the illionis, flexibility, push-up and sit-up tests applied by the participants in the control and experimental groups, no statistically significant difference was detected between the groups. As a result; statistically significant differences were found in the biomotor parameters of the korfball-based movement training program in plank, vertical jump strength, 20 and 30 meter speed skills.