Eğitilebilir zihin engelli çocuklarda hareket eğitiminin motor becerilere etkisinin incelenmesi
Examining the effect of movement education on motor skills in children with mild intellectual disabilities
  1. Tez No: 954952
  2. Yazar: BURCU ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN GÜLGÖSTEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitilebilir zihinsel engelli (EZE) çocuklara yönelik sekiz haftalık yapılandırılmış hareket eğitimi programının motor beceriler üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmada, kuvvet, denge, dikkat, eşgüdüm (koordinasyon), reaksiyon süresi, esneklik, çeviklik ve temel motor beceriler (atma-yakalama, slalom vb.) gibi psikomotor alanlara odaklanılmıştır. Araştırma, deneysel desen çerçevesinde yürütülmüş olup, ön test-son test kontrol gruplu model kullanılmıştır. Gaziantep ili Nizip ilçesinde yer alan çeşitli okulların özel eğitim sınıflarında öğrenim gören ve 10–12 yaş aralığında olan toplam 40 eğitilebilir zihinsel engelli öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Katılımcılar rastgele yöntemle deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Deney grubuna, sekiz hafta boyunca haftada üç gün olmak üzere yapılandırılmış bir hareket eğitimi programı uygulanırken, kontrol grubundaki öğrenciler rutin beden eğitimi derslerine devam etmişlerdir. Veriler, hareket becerilerine yönelik ön test ve son test ölçümleriyle toplanmıştır. Değerlendirme sürecinde motor performans testleri (örneğin: slalom koşusu, top atma-yakalama testi, çeviklik parkuru) kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiş ve gruplar arası farklar karşılaştırılmıştır. Araştırma sonuçları, yapılandırılmış hareket eğitimi programına katılan deney grubu öğrencilerinin motor becerilerinde anlamlı düzeyde gelişme kaydettiklerini ortaya koymuştur. Özellikle çeviklik, kuvvet, koordinasyon ve reaksiyon süresi gibi becerilerde belirgin iyileşmeler gözlemlenmiştir. Buna karşılık, yalnızca klasik beden eğitimi derslerine katılan kontrol grubunda bu gelişmelerin sınırlı düzeyde olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, planlı ve düzenli biçimde uygulanan hareket eğitimi programlarının, eğitilebilir zihinsel engelli çocukların motor becerilerinin geliştirilmesinde etkili bir yöntem olduğu söylenebilir. Bu doğrultuda, özel eğitim programlarında hareket ve fiziksel etkinliklere daha fazla yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of an eight-week structured movement education program on the motor skills of children with mild intellectual disabilities (MID). The program focused on improving various psychomotor domains including strength, balance, attention, coordination, reaction time, flexibility, and basic motor skills such as agility, slalom running, and throwing-catching. The study employed a pretest-posttest control group experimental design. The sample consisted of 40 students aged between 10 and 12 years, attending special education classes in different schools in Nizip district of Gaziantep, Türkiye. Participants were randomly assigned to experimental and control groups. The experimental group participated in a structured movement education program three times a week for eight weeks, while the control group continued with their standard physical education classes. Data were collected using pretest and posttest motor performance assessments, including agility runs, throwing-catching tests, and coordination drills. The data were analyzed statistically to compare differences between groups. The results indicated that students in the experimental group showed statistically significant improvements in motor skills compared to the control group. Notable progress was observed in agility, strength, coordination, and reaction time. In contrast, the control group exhibited only limited improvement in these areas. In conclusion, the findings suggest that regular and structured movement education programs contribute positively to the motor development of children with mild intellectual disabilities. Therefore, it is recommended that physical activity and movement-based interventions be more widely integrated into special education curricula.