Ratlarda uzamış pnömoperitoneumun renal fonksiyonlar üzerine etkisi
The effect of prolonged pneumoperitoneum on renal functions in rats
- Tez No: 319239
- Danışmanlar: PROF. DR. B. ŞÜKRÜ BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmanın amacı PNP süresindeki artışa ikincil oluşan renal hasarın farklı basınç düzeyleri altında incelenmesi, renal hasarı göstermede daha etkin biyobelirteçlerin tespit edilmesidir. Çalışmada 60 adet Wistar Albino rat toplam 10 gruba ayrıldı. Grup 1 Sham grubu; grup 2, 3 ve 4 sırasıyla 4, 8 ve 12 mmHg basınçlar altında 60 dk süreli PNP grubu; grup 5, 6 ve 7 sırasıyla 4, 8 ve 12 mmHg basınçlar altında 120 dk süreli PNP grubu; grup 8, 9 ve 10 sırasıyla 4, 8 ve 12 mmHg basınçlar altında 240 dk süreli PNP grubu olarak tasarlandı. Analizde tüm gruplarda BUN değerlerinin istatiksel olarak anlamlı farka sahip olduğu görüldü. Cr değerlerinin ise 120 dakika süreyle PNP uygulanan grupta ve 8 mmHg basınç grubunda anlamlı fark oluşturmaktaydı. IL-18 değerleri açısından ise tüm gruplar arasında istatiksel anlamlı bir fark yoktu. NGAL'in ise hem yüksek basınç gruplarında hem de uzamış PNP gruplarında anlamlı farka sahip olduğu görüldü. Basınç ve süre artışının NGAL düzeyi için birbirinden bağımsız birer faktör olduğu saptandı. Cys-C açısından ise istatiksel anlam teşkil eden farkın en yüksek basınç ve en uzun PNP grubunda olduğu saptandı. Sonuçta IL-18 AKI erken tanısında ve uzamış pnömoperitoneumda efektif bir biyobelirteç değildi. Aksine NGAL ve Cys-C yeni ve duyarlı biyobelirteçler olmakla birlikte BUN ve Cr gibi daha uzun süredir kullanımda olan ölçütlerin etkinliklerini korudukları görüldü. Özellikle altta yatan renal kapasite düşüklüğü olan olgularda ve renal rezervin kıymetli olduğu vakalarda laparoskopi süresinin minimalize edilmesinin, uzayan PNP durumlarında ise basıncın düşük tutulmasının renal fonksiyonların korunmasına katkıda bulunacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is analysis of renal function loss, which occurs secondary to the increase of PNP time, under different pressure levels. 60 rats were separated into 10 groups. Groups are designed as group 1 Shamm group; groups 2, 3 and 4 are consecutively under 4,8 and 12 mmHg pressures with 60 minutes PNP; groups 5, 6 and 7 are consecutively under 4, 8 and 12 mmHg pressures with 120 minutes PNP; groups, 8, 9 and 10 are consecutively under 4, 8 and 12 mmHg pressures with 240 minutes PNP groups. In all groups it was observed that BUN values have statistically meaningful difference. It was identified that in 120 minutes PNP group with 8 mmHg pressure Cr values have statistically meaningful difference. It was observed that for IL-18 values there is no statistically meaningful difference in all groups. NGAL has statically meaningful difference in both high pressure groups and the elongated PNP groups. It was identified that pressure and time increase is two independent factors for the NGAL levels. For Cys-C the statistically meaningful difference is observed only in the highest pressure and the longest PNP group. Conclusions; serum IL-18 is not an effective biomarker in AKI. NGAL and Cys-C is a new and sensitive markers of early diagnosis of AKI. Although BUN and Cr were used for many years and sensitivities should not be ignored. We believe minimalization of laparoscopy time, and in elongated PNP situations keeping low pressure might contribute to preservation of renal functions.