Merkezimize ST elevasyonlu miyokard infarktüsü ile başvuran hastaların transfer parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the transfer parameters in patients who admitted to our hospital with ST elevation myocardial infarction
  1. Tez No: 319238
  2. Yazar: CENGİZ BAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER SİNAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Akut miyokard infarktüsü (AMİ), ciddi morbidite ve mortalite ile seyreden yaygın bir hastalıktır. Hızlı damar reperfüzyonu ST elevasyonlu miyokard infarktüsü (STEMI) tedavisinin en önemli aşamasıdır ve reperfüzyon ne kadar erken sağlanırsa o kadar çok canlı miyokard dokusunun kurtarıldığı birçok çalışmada gösterilmiştir.Ocak 2010-Mart 2012 tarihleri arasında, ST elevasyonlu miyokard infarktüsü nedeniyle primer perkütan koroner girişim (PKG) uygulanan 200 hasta (160 erkek, 40 kadın) geriye dönük olarak değerlendirildi. Hastaların semptom başlangıcından ilk damar açıcı tedaviye kadar olan transfer parametreleri, klinik özellikleri ve laboratuar değerleri kaydedildi. Hastaların ortalama ağrı süresi (Ağrı-ilk hastane başvuru süresi) 123,1±109,7 dakika, ortalama kapı-balon süresi 52,1±23,7 dakika olarak tespit edildi.Primer PKG, infarktüs ile ilişkili arterde tam reperfüzyon sağlanmasında etkili bir tedavi yöntemidir. Sonuçların başarısı sadece merkezin deneyimi ve donanımına değil, aynı zamanda reperfüzyonun ne kadar kısa sürede sağlandığına da bağlıdır. Çalışmamızda ortalama ağrı-balon süresinin dört saatden fazla olduğu ve hastaların ambulans yerine daha çok kendi imkanları ile acil servislere başvurdukları görüldü. Önemli oranda, ilk hastane başvurusunun, primer anjiyoplasti imkanı olan bir merkeze yapılmadığı tespit edildi. Reperfüzyon tedavi süresini geciktiren olumsuz durumların ortadan kaldırılması amacıyla bölgesel ya da ulusal düzeyde, tanı,transfer ve tedavi programlarının oluşturulması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Acute myocardial infarction (AMI) is a common disease that causes severe morbidity and mortality. Assesment of risk stratification at admission is important for deciding whether medical or interventional therapy is better. The most important step of the STEMI treatment is rapid reperfusion of arteries and it is shown in many studies that, sooner you get reperfusion more you get alive myocardial tissue. We retrospectively evaluated 200 patients (160 males, 40 females) who underwent primary PCI for acute ST-elevation myocardial infarction between January 2010- May 2012. Transfer parameters of symptom to reperfusion treatment, clinical characteristics and laboratory values were recorded. The mean duration of pain (Time from symptom onset to hospital arrival) was 123.1 ± 109.7 minutes, mean door-to-balloon time was 52.1 ± 23.7 minutes.Primary PCI is an effective method in achieving complete revascularization of the infarct-related artery. Successful results not only depend on the experience and equipment of the center, but also on how rapidly reperfusion is achieved. In our study were seen that the mean pain-to-balloon time were more than four hours and patients admitted to emergency departments with their own facility rather than an ambulance. Significantly, the first application made to a PCİ hospital.To remove the negative factors that delay reperfusion time, it is necessary to create transfer and therapy program in local district or all over the country.