Son dönem böbrek yetmezliğinde aterojenisite ve asimetrik dimetilarjininin yeri
Atherogenicity in end stage renal disease and the role of asymetric dimethylarginine
  1. Tez No: 319250
  2. Yazar: FATMA KESKİN UZUNDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZETAsimetrik dimetilarginin, esas olarak endojen nitrik oksit sentaz inhibitörüdür. Endojen ?anti-aterosklerotik molekül` olarak bilinen nitrik oksit, major endotel kaynaklı vazoaktif mediatörüdür. Dolayısıyla asimetrik dimetilarginin endotel disfonksiyonu ile ilgili anahtar rolü oynayabileceği dü?ünülmektedir. Nitrik oksit sentazın endojen yarı?malı bir inhibitörü olan asimetrik dimetilarginin, kardiyovasküler ve böbrek hastalıklarının bir biyobelirteci olarak tanımlanmaktadır. Son dönem böbrek yetmezliği olan hastalarda asimetrik dimetilarginin, endotelyal disfonksiyon ve kardiyovasküler hastalıkların bağımsız bir belirleyicisi olarak ortaya çıkmı?tır. Bu çalısmanın amacı, son dönem böbrek yetmezligi olan hastalarda asimetrik dimetilarginin düzeyleri ile ateroskleroz geli?imi arasındaki ili?kinin kardiyovasküler hastalıklar açısından değerlendirilmesidir. Çalı?mamızda, 31 hemodiyaliz tedavisi, 28 periton diyalizi tedavisi ve 25 prediyaliz hastada asimetrik dimetilarjininin ateroskleroz geli?imindeki yeri ara?tırıldı.Henüz renal replasman tedavisi almayan prediyaliz grubu hastalarına kıyasla hemodiyaliz tedavisi gören hastalarımızda, ateroskleroz göstergesi olan karotis arter intima-media kalınlığı anlamlı artmı? (p=0.016) bulundu. Periton diyalizi uygulanan hastaların asimetrik dimetilarjinin düzeylerinin, hemodiyaliz uygulanan hastalara göre 0,1 ?mol/L dü?ük olduğu saptandı. Hastalarımızda, asimetrik dimetilarjinin ile karotis arter ortalama intima-media kalınlığı (r=0.371; p=0.001) ve interlökin-6 düzeyi (r=0.240; p=0.035) pozitif doğrusal ili?kili bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARYAsymmetric dimethylarginine is the principal endogenous inhibitor of nitric oxide synthase. One of the major endothelium-derived vasoactive mediators is nitric oxide, which has been characterized as an endogenous -anti-atherosclerotic molecule?. Thus, asymmetric dimethylarginine might be thought as a key role contributing to endothelial dysfunction. Asymmetric dimethylarginine, an endogenous competitive inhibitor of nitric oxide synthase, is increasingly recognized as a putative biomarker in cardiovascular an renal diseases. Asymmetric dimethylarginine has emerged as an independent predictor of endothelial dysfunction and cardiovascular disease in patients with end-stage renal disease. The goal of this study was to examine the relationship between asymmetric dimethylarginine and atherosclerosis development for cardiovascular diseases in patients with end-stage renal failure. Our study aimed to define the role of asymmetric dimethylarginine in atherosclerosis development in 31 patients with hemodialysis treatment, 28 patients with peritoneal dialysis treatment and 25 patients with end-stage renal failure who did not take any renal replacement therapy yet.Intima and media thickness of carotid artery were found to be significantly (p=0.016) increased in patients with hemodialysis treatment compared to predialysis group who did not take any renal replacement therapy, indicating existence of atherosclerosis. Asymmetric dimethylarginine levels were 0,1 ?mol/L decreased in patients with treatment peritonea dialysis compared to hemodialysis. Patient average intima and media thickness of carotid artery (r=0.371; p=0.001) and interleukin-6 levels (r=0.240; p=0.035) were positively correlated with asymmetric dimethylarginine levels.