Endometrial kanserlerde P16, PTEN, p53, NRF2 ekspresyonu
P16, PTEN, P53 and NRF2 expressions in endometrial carcinomas
- Tez No: 319257
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN DENİZ YALTA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Endometrial kanserler batı dünyasında kadın genital sistemin en sık görülen kanseridir. Endometrioid adenokarsinomlar ise en sık görülen tiptir. Endometrium kanserlerinin yaklaşık % 85' i endometrioid adenokarsinomdur. Tip I tümörler olarak da sınıflandırılırlar. Tip II tümörler ise başlıca seröz adenokarsinom ve berrak hücreli adenokarsinomdur. Onkojen mutasyonu ve tümör süpresör genlerin kaybıyla oluşan bir dizi genetik değişikliklerin endometrial karsinogenezde önemli rolleri vardır. Moleküler genetik çalışmalar, endometrial kanserlerin onkogen aktivasyonu ve tümör supresör gen inaktivasyonu ile olan çok basamaklı bir olay olduğunu göstermektedir.Bu doğrultuda endometrioid adenokarsinom, seröz adenokarsinom ve berrak hücreli adenokarsinom vakalarında p53, PTEN, p16 ve Nrf2 ekpresyonlarındaki değişimlerin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Laboratuvarı arşivinden 2003-2010 yılları arasında tanı almış 23 endometrial endometrioid adenokarsinom, 13 endometrial seröz adenokarsinom ve 10 endometrial berrak hücreli adenokarsinom tanılı vaka alındı ve retrospektif olarak incelendi. Olgulara yapılan yeni kesitlere immunohistokimyasal olarak p53, PTEN, p16 ve Nrf2 antikorları uygulanarak iki gözlemci tarafından ışık mikroskobu altında değerlendirildi.Elde edilen verilere göre p53 (p=0,000) ve Nrf2 (p=0,000) ile seröz adenokarsinomlar arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. PTEN (p=0,289) ve p16 (p=0,261) çalışmalarda endometrial kanserlerde tanı aşamasında anlamlı ilişki bulunamamıştır.Vakalar tip 1 (endometrioid adenokarsinom) ve tip 2 (seröz adenokarsinom, berrak hücreli adenokarsiom) olarak sınıflandırıldığında p53 (p=0,000) ve Nrf2 (p=0,003) çalışmalarda tipler arası boyanma farklılığı anlamlı bulunmuştur. PTEN (p=0,234) ve p16 (p=0,134) çalışmalarında tip 1 ve tip 2 arasında anlamlı boyanma farklılığı izlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Endometrial cancer is the most common malignancy of the female genital tract in the western world. Endometrioid adenocarcinoma is the most common type. 85% of endometrial carcinomas are endometrioid adenocarcinomas. They have been classified also as type 1 tumors. Serous adenocarcinomas and clear cell adenocarcinomas are also classified as type 2. In endometrial carcinogenesis; there is an important role of oncogen mutation and loss of tumor supressor genes. Molecular genetic studies of endometrial cancer show us that it?s a multi-step event with oncogene activation and tumor suppressor gene inactivation.The aim of current study is to research alterations in expressions of p53, PTEN, p16 and Nrf2 in endometrioid adenocarcinoma, serous adenocarcinoma and clear cell adenocarcinoma. Research is performed on a total number of 46 cases, between years 2003-2010, which consist of 23 endometrioid adenocarcinoma, 13 serous adenocarcinoma and 10 clear cell adenocarcinoma which are selected from the archive of Trakya University Medical Faculty Pathology Department. Immunohistochemical studies performed on the sections of cases and light microscopy was performed by two observers.In conclusion, we show that p53 (p=0,000) is overexpressed in serous adenocarcinomas and there is a significant correlation. In Nrf2 (p=0,000) expressions there is a significant correlation with serous adenocarcinomas. PTEN (p=0,289) and p16 (p=0,261) expressions are not correlated in endometrial carcinomas.With classifying of endometrial adenocarcinomas with two types; type 1 (endometrioid adenocarcinomas) and type 2 (serous adenocarcinoma and clear cell adenocarcinoma); there is a significant correlation with p53 (p=0,000) and Nrf2 (0,003) expressions. But there isn?t a correlation with PTEN (p=0,234) and p16 (p=0,134) expressions.