Ciltte oluşan radyasyon hasarı üzerinde ginkgo bilobanın etkisi, rat modelinde araştırılması
Effect of ginkgo biloba on skin, evaluation on rat
  1. Tez No: 194716
  2. Yazar: EDA YİRMİBEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERAY KARAHACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZETRadyoterapinin normal çevre doku üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiler tedavi sırasında kesintilerin olmasına ve buna bağlı olarak tümör kontrol oranlarının azalmasına neden olabilmektedir. Bu çift kör, randomize, deneysel çalışmada, literatürde daha önce bildirilmeyen alt ekstremiteye RT uygulanan ratlarda, RT'ye ikincil gelişen dermatit tablosunda EGb-761'in etkisini araştırmak amaçlandı. Denekler, grup A (n=9) sham EGb-761 ve sham RT (kontrol) uygulanan grubu, grup B (n=10) EGb-761 ve sham RT (ilaç) uygulanan grubu, grup C (n=10) RT ve sham EGb-761 (RT) uygulanan ve grup D (n=9) EGb-761 ve RT (ilaç+RT) uygulanan grubu temsil edecek şekilde 4 gruba randomize edilmiştir. İlaç uygulanan gruptaki deneklere 5 gün boyunca 100mg/kg/gün dozunda EGb-761 intraperitoneal olarak uygulanandı. RT alt ekstremiteyi içerecek şekilde 36 Gy şeklinde uygulandı. GSH düzeyinde RT uygulanan grupta kontrol grubuna göre % 7 oranında anlamlı azalma oldu (p= 0.022). RT uygulaması öncesinde ilaç uygulanan grubun sadece RT uygulanan gruba göre %12'lik artış saptandı (p< 0.0001). RT uygulanan grubun MDA düzeyi kontrol grubunun %127'si olmuştur (p= 0.015). RT öncesinde ilaç uygulanan grupta MDA düzeyi ölçüm sonuçları RT uygulanan grubun %74'üne düşmüştür (p< 0.0001). NOx düzeyleri kontrol ve ilaç gruplarına göre RT uygulanan grubta yükselmiş bulundu. RT uygulanan grupta kontrol grubuna göre %10'luk artış saptandı ve RT uygulanan gruba göre, RT ve ilaç uygulanan grupta ortalama %21.13'lük azalma vardı (p= AD).Dermatit varlığı ya da yokluğuna göre yapılan istatiksel değerlendirme sonucuna göre ilaç uygulanan grup ile kontrol grubunda deneklerin hiçbirinde dermatit belirlenmedi. RT uygulanan grupta ise %100 oranında dermatit varken RT ve ilaç uygulanan grupta ise %13 oranında dermatit tespit edildi (p< 0.0001)İlaç ve RT grubu, RT grubu ile karşılaştırıldığında ise PCNA ve TGF-ß 3 immünreaktivitesi pozitif olma oranı arasında fark yoktu (her iki grup için de sırasıyla %89, %100). Fark istatiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte tutulum yoğunluğu ve yaygınlığı açısından her iki parametre için de ilaç+RT grubunun değerleri RT grubuna göre daha düşük bulundu.Sonuç olarak EGb-761, RT'ye bağlı oksidatif stres sonucu gelişen hasara karşı antioksidan özelliği ile koruyucu etki yapmaktadır. Radyoterapiye bağlı görülen normal doku hasarında EGb-761'in etkilerini değerlendiren deneysel ve klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYAdverse effects on surrounding tissues induced by radiotherapy (RT) may cause discontinuation of treatment and due to this effect may lead to a decrease the rate of tumor control. In this randomized double blinded experimental study, the effect of EGb-761 on the dermatitis developed secondary to RT on the low extremities irradiated rats has been aimed to investigate that has not yet been reported in the litterature.Rats were randomized into four such as group A (n=9) sham EGb-761 & sham RT (control) group, group B (n=10) EGb-761 and sham RT (drug) group, group C (n=10) RT & sham EGb-761 (RT) and group D (n=9) EGb-761 & RT (drug+RT) group. Rats in the drug group treated with 100mg/kg/day EGb-761 intraperitoneally for 5 days. Low extremities were irradiated to 36Gy.It has been reported a significant decrease as 7% rate in GSH levels in the irradiated group compared to control group (p= 0.022). In the group that was treated with drug before RT only 12% increase has been reported if compared to RT group (p< 0.0001). MDA level of RT group was 127% of the control group (p= 0.015). MDA level of drug+RT group was decreased to 74% of those who had irradiated (p< 0.0001). NOx levels were seem to be increased in irradiated group if compared to control and drug group. 10% increase was seem in irradiated group compared to control group and 21.13% decrease was seem in RT + drug group if compared to irradiated alone group (p= NS).No dermatitis was reported concerning the dermatitis existence in either of the drug group and control group. There was 100% dermatitis in the RT group and only 13% dermatitis was observed in the RT +drug group (p< 0.0001).When drug + RT group was compared to the RT group there was no difference between PCNA and TGF-ß 3 immunreactivity being pozitive rate (89%, 100% respectively). The difference was not significant statistically, by means of for both parameters (staining intensity and proportion) values were reported lower on the drug+ RT group than the irradiated group.As a result, EGb-761 is protective against to the damage occured incase of oxidatif stress induced by RT. Experimental and clinical studies are required to evaluate the EGb-761 effects on the normal tissue damage induced by radiotherapy.