İlaç reaksiyonu nedeniyle kliniğimize başvuran olgulara ait verilerin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients who admitted to our department with drug reaction
- Tez No: 319266
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Allerjisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
İlaç reaksiyonları önemli morbidite ve mortalite sebepleri arasındadır. Çocuk yaş grubunda hastanede yatanlar içinde ilaç reaksiyonlarının insidansını araştıran çalışmalarda bu oran %0.6 ile %42 arasında değişmektedir. Ayaktan bakılan hastalarda ise insidans %1 ile %14 arasında değişmektedir.Bu çalışmada Aralık 2009-Ağustos 2011 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk İmmünolojisi ve Allerji Hastalıkları Bilim Dalı'na ilaç reaksiyonu nedeniyle başvuran veya ilaç reaksiyonu nedeniyle Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'na ait diğer birimlerden konsülte edilen olgulara ait verilerin retrospektif olarak değerlendirilmesi yapılmış olup yatan hastalardaki ilaç reaksiyonu insidansı %0.38 (18/4725); olarak saptanmıştır. Ayaktan bakılan hastalarda ilaç reaksiyonu insidansı %0.49 (78/15640); hastaneye yatış gerektiren reaksiyonların insidansı %0.1 (17/15640); toplam insidans %0.47 (96/20365) olarak belirlenmiştir. İlaç reaksiyonları içerisinde hastaneye yatış gerektiren 17 (%14.5) reaksiyon gözlenmiştir. Reaksiyonlar ciddiyet açısından değerlendirildiğinde 12 reaksiyon (%10.26) hafif, 96 reaksiyon (%82.05) orta, ve 9 reaksiyon (%7.69) ağır olarak değerlendirildi. Ağır reaksiyon gözlenen olgularımızın %44.4'ünde öyküde allerjik hastalık saptanmış olup, bunların %75'inin astım olduğu belirlendi. Reaksiyonlara neden olan ilaç etken meddelerini araştırdığımızda 117 reaksiyonda (%100) etken madde belirlendi. Reaksiyonlara en sık neden olan ilaç grubu 94 reaksiyonda (%80.34) etken olarak belirlenen beta laktam antibiyotikler idi. Beta laktam antibiyotikler içinde amoksisilin klavulonat en sık sorumlu etken olarak saptandı.İlaç reaksiyonları'nın çocuklarda neden olduğu morbidite, mortalite ve yarttığı ekonomik kayıplara ilişkin veriler arttıkça konu ile ilgili çalışmaların gerekliliği daha iyi anlaşılmaktadır. Çocuklarda ilaç reaksiyonlarına ilişkin epidemiyolojik ve demografik özelliklerin belirlenmesi reaksiyonlarda izlenecek yaklaşımın yanısıra; önlenebilirliği açısından da yararlı bilgiler sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Drug reactions are important causes of mortality and morbidity. The percentage in studies investigating incidence of drug reactions in hospitalized children changes between 0.6% and 42% . The incidence in outpatients is between 1% and 14%.In this study, data of children who admitted, referred or consulted to our pediatric allergy ımmunology department due to drug reactions were evaluated retrospectively. The incidence of drug reaction in hospitalized patients is 0.38% (18/4725). The incidence of drug reaction in outpatients is 0.49% (78/15640), the incidence of drug reaction causing hospital admission is 0.1% (17/15640) and total incidence was 0.47% (96/20365). Seventeen drug reactions (14.5%) requiring hospitalization were observed. 12 reactions were evaluated mild, 96 reactions moderate and 9 reactions severe according to seriousness. 44.4 % of our patients who had severe reaction, had a history of allergic disease in their past. 75 % of them were reported as asthma. In 117 (100%) of drug reactions culprit drug were identified. The most common drug causing to reactions was beta-lactams that were identified in 94 (80.34%) reactions. Amoxicillin-clavulanic acid is the most common responsible agent in beta lactam antibiotics.As the datas related to the mortality, morbidity and economic burden of drug reactions in children increases, the need for studies on this subject is better understood. Identification of drug reactions? epidemiological and demographic characteristics can be helpful in determining the approach and preventability of drug reactions.