Gebelik hipertansiyonunda endotel koruyucu gen ifadesinin (Gen ürünü proteinlerin ) incelenmesi
Endotelial protective gene expression (Gene product proteins ) investigation related with gestational hypertension
- Tez No: 319275
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN VAROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Gebeliğin hipertansiyona nasıl neden olduğu veya durumu nasıl kötüleştirdiği yıllardır yapılan yoğun çalışmalara rağmen hala çözüm beklemektedir. Bu nedenle hipertansif hastalıklar obstetrideki en önemli çözülmemiş problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Preeklampsinin patofizyolojisi net olmadığı gibi ideal bir tarama testi yoktur. Preeklampside bu aşamada birçok biobelirteç araştırma konusu olmuştur. Bu nedenle biobelirteçlerin tanımlanması, erken tanı ve preeklampsi yönetimin daha efektif olması açısından önemlidir.Bizde çalışmamızda; erken ve geç başlangıçlı preeklampsi ayırımında ve şiddeti belirlemede anti-anjiogenetik faktörlerden vasküler endoteliyal büyüme faktör reseptörü-1, anti-oksidatif gen ifade ürünü olan hem oksijenaz-1 proteinin ve anti-apoptozis gen ifade ürünü olan Bcl-2 proteininin biobelirteç olarak kullanılacak kadar anlamlı fark oluşturup, oluşturmadığını ve aralarındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık.Trakya Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum servisine Mayıs 2011 ile Mayıs 2012 tarihleri arasında başvuran 46 hipertansif gebe ve 10 normotansif gebe sırasıyla çalışma ve kontrol grubunu oluşturacak şekilde çalışmaya alındı. Çözülebilir vasküler endoteliyal büyüme faktör reseptörü-1, B hücreli lösemi-2 proteini ve hem oksijenaz-1 düzeyleri kan serumunda ELİSA yöntemi ile ölçüldü. Bulgular hipertansiyonun başlangıç zamanına göre, klinik şiddetine göre, vasküler endoteliyal büyüme faktör reseptörü-1 cutoff değerine ve intrauterin gelişme geriliği olup olmadığına göre değerlendirildi.Erken başlangıçlı hipertansif grupta gestasyonel hipertansiyonun düşük, şiddetli preeeklampsinin yüksek olduğu, gestasyonel hipertansiyon grubunda hem oksijenaz-1 değerinin kontrol grubuna göre yüksek olduğu, intrauterin gelişme geriliği olan ve intrauterin gelişme geriliği olmayan hipertansif grupta da kontrol grubuna göre hem oksijenaz-1 yüksek olduğu, şiddetli preeklampsi grubunda çözülebilir vasküler endoteliyal büyüme faktör reseptörü-1 değerinin kontrol ve gestasyonel hipertansiyon gruplarına göre yüksek olduğu bulundu. Şiddet derecelerine göre B hücreli lösemi-2protein, hem oksijenaz-1 ve vasküler endoteliyal büyüme faktör reseptörü-1 değerleri birbirleri ile karşılaştırıldığında; gestasyonel hipertansiyon ve şiddetli preeklampsi gruplarında; B hücreli lösemi-2 protein değeri ile vasküler endoteliyal büyüme faktör reseptörü-1 değerleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu saptandı.Sonuç olarak preeklampsi şiddeti, aşırı oksidatif stres ve apoptozis ekspresyonun nötralize edilememesi halinde anti angiogenetik faktörlerin artışına bağlı olduğunu tahmin etmemiz yanlış olmaz. Antiangiogenetik faktör olan vasküler endotelyal büyüme faktörü reseprörü-1'in klinik şiddet belirlemede biobelirteç olarak kullanılmasının mümkün olabileceği, hem oksijenaz-1 ve B hücreli lösemi-2 gen ürünü proteinlerinin preeklampsi etiolojisinden çok patogenezde sekonder koruyucu mekanizma olarak arttığı, bundan dolayı biobelirteçten çok tedavi modalitelerinde kullanılması daha uygun olabileceği düşünüldü. Dolayısıyla preeklampsi tedavi yaklaşımında muhtemelen anti-apoptik ve antioksidan olarak bu iki mekanizmaların güçlendirilmesi preeklampsi şiddetlenmesini engelleyebileceği yönünde araştırmalarla güçlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Although the intensive researches which have been made through the years, how and why pregnancy causes hypertension or aggravates hypertension is still waiting for a solution. Thus hypertensive diseases stand as the most important problem which is unsolved in obstetric. There is not an ideal screening test as the pathophysiology of pre-eclampsia is not clear. At this stage, many bio-markers have been the subject of researches in pre-eclampsia. Therefore, describing bio-markers is very significant in order to make early diagnosis and use the management of pre-eclampsia affectively.We study, differentiation and intensity of early and late onset preeclampsia in determining the possibility of using the soluble vaskuler endotelial growth factor receptor -1(anti-angiogenetic factor), the heme oxygenase-1 enzyme(anti-oxidative product of gene expression) and the B cell leukomia 2 protein (anti-apoptotic gene product) as biomarkers. We aimed to investigate the relationship between those tree molecules.In our research, 46 hypertensive pregnant women who applied the Obstetrics and Gynecology Service at Trakya University Hospital between May 2011 and May 2012 were determined as the working group and 10 normotensive pregnant women were chosen as the control goup. Vaskuler endotelial growth factor receptor -1, heme oxygenase-1 and B cell leukemia 2 protein levels of pregnant women were measured in the blood serum by ELİSA method. Results were evaluated according to the beginning time of hypertension, clinical intensity, value of soluble vaskuler endotelial growth factor receptor -1 cutoff and intrauterine growth restriction.Gestational hypertension was found low, severe pre-eclampsia was found high in early start hypertensive group. The value of heme oxygenase-1 in gestational hypertension group was discovered higher than the control group. At the same time the value of heme oxygenase-1 in hypertensive group with or without intrauterine growth restriction was found higher than control group too. The value of soluble vaskuler endotelial growth factor receptor -1 in severe pre-eclampsia group was found higher than the control group and gestational hypertension group. When the values of B cell leukomia 2 protein, heme oxygenase-1and vaskuler endotelial growth factor receptor -1 were compared according to degree of intensity; positive and meaningful correlation was found between the values of B cell leukomia 2 protein and soluble vaskuler endotelial growth factor receptor -1 in gestational hypertension group and severe pre-eclampsia group.As a result, it would not be wrong to estimate that since the intensity of pre-eclampsia, extreme oxidative stress and apoptosis expression cannot be neutralized, anti-angiogenetic factors increase. Vascular endothelial growth factor reseptor-1 which is an anti-angiogenetic factor can be used as a bio-marker to determine the clinical intensity of preeclampsia. Hem oksijenaz-1 and B cell leukoomia-2 gene product proteins increase as a secondary protective mechanism in the pathogenesis rather than pre-eclampsia etiology. On account of this, it is thought that it is more appropriate to use in treatment modalities rather than bio-markers. Therefore, strengthening these two mechanism as anti-apoptotic and anti-oxidant manner can prevent the intensity of pre-eclampsia in the pre-eclampsia treatment approach. More researches should be done to strengthen the idea of determination this hypothesis.