Alopesi areatalı hastalarda tiroid otoimmünitesinin rolü
The role of autoimmune thyroid disorders in patients with alopecia areata
  1. Tez No: 319276
  2. Yazar: HATİCE NİHAL ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Alopesi areata; saç, sakal, kaş, kirpik veya vücudun başka bir bölgesindeki kılların subjektif belirti olmaksızın, nonskatrisyel odaklar şeklinde dökülmesiyle karakterize hastalıktır. Alopesi areatanın, otoimmün glandüler sendrom, tiroid hastalıkları, vitiligo, pernisiyöz anemi, sistemik lupus eritematozus, romatoid artrit, ülseratif kolitis, liken plan, miyastenia gravis ve poliendokrinopati sendromu gibi otoimmün hastalıklarla birlikteliği gösterilmiştir. Tiroid hastalıkları ile alopesi areata birlikteliği sık görülür. Bu nedenle, alopesi areatalı hastaların etiyolojisinin saptanması için tiroid otoantikorları araştırılmalıdır.Çalışmamızda 01 Ocak 2008-31 Aralık 2011 tarihleri arasında, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevî Hastalıklar Anabilim Dalı Polikliniği'nde alopesi areata tanısı konulan ve etiyoloji araştırılması sırasında tiroglobulin antikor ve tiroid peroksidaz antikor istenen hastalardaki tetkiklerin geriye dönük incelenmesi ile elde edilen sonuçların değerlendirilmesi amaçlandı. Hastaların yaşları, cinsiyetleri, hastalık süreleri, hastalığın başlama yaşı, aile hikâyesi, tırnak tutulum varlığı, psikiyatrik hastalık varlığı, eşlik eden hastalıklar, hastalığın tutulum yerleri ve tiroid otoantikorlarının sonuçları kaydedildi.Olgularımızın %9.8 tiroid fonksiyon bozukluğu belirlendi, tiroid fonksiyon bozukluğu olanlarda %5.2'sinde tiroid otoantikorları seviyeleri normal sınırlar üzerinde saptandı. Bu tiroid otoantikor yüksekliğinin alopesi areataya mı bağlı geliştiği yoksa alopesi areata için bir yatkınlık mı yarattığı sorusunun cevabı net değildir. Sonuç olarak, bu hastalığın etiyolojisinde tiroid otoantikorların rolünün tam olarak açıklanabilmesi için daha geniş ve ayrıntılı çalışmalar yapılması gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Alopecia areata is a disease characterized by noncicatricial lesions with hair loss on the hair skin, beard, eyebrows, eye lashes or any other region of the body. Alopecia areata was showen to be associated with autoimmune diseases like otoimmun glandular syndrom, thyroid disease, vitiligo, pernicious anemia, systemic lupus erythematosus, romatoid artritis, ulseratif colitis, lichen planus, myastenia gravis and polyendocrinopathy syndrome. Therefore, to identify the etiology of alopecia areata patients, should to require thyroid autoantibodies blood levels evaluation.In our study, we aimed retrospectively to evaluate the thyroid autoantibody blood level results ordered at the etiologic investigations of patients with alopecia areata diagnosed at the outpatient clinic of Trakya University Dermatology Department between 01 January 2008 and 31 December 2011. The age, gender, duration of disease, psychiatric examination results, the disease onset age, affected areas of the body, thyroid autoantibody levels and accompanying diseases were recorded.In the 9.8% of these patients was diagnosed thyroid disfunction in 5.2% of which thyroid autoantibodies levels were higher than normal levels. We still do not exactly know whether the observed high tyroid autoantibodies levels are due to alopecia areata, or are a risk factor for alopecia areata developing. As a result, we think that, further and more detailed studies should be done in order to evaluate the role of thyroid autoantibodies in the etiology of alopecia areata.