Amiodaronun sıçan testisi üzerine morfolojik etkilerinin incelenmesi
The analysis of morphological effects of amiodarone on rat testis
- Tez No: 319288
- Danışmanlar: PROF. DR. EMBİYA DİLBER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Medical Biology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amiodaron, diğer antiaritmik ajanlara dirençli çeşitli taşiaritmilerin tedavisinde yaygın olarak kullanılan güçlü antiaritmik bir ilaçtır. Yan etkilerinin sık görülmesi tedavide kullanımını sınırlayan en önemli nedenlerden biridir. Bu çalışmada, amiodaronun sıçan testisleri üzerine morfolojik etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışmada, 21 erkek Spraque Dawney cinsi pubertal sıçan kullanıldı. Sıçanlar, her grupta yedi sıçan olacak şekilde rastgele üç gruba ayrıldı. Kontrol grubundaki sıçanlara içme suyu, düşük doz grubundakilere 20 mg/kg/g ve yüksek doz grubundaki sıçanlara ise 200 mg/kg/g amiodaron oral yolla iki dozda verildi. Sıçanlar 14 gün sonra sakrifiye edildi ve testis dokuları alındı. Testis dokusu immunohistokimyasal ve histolojik olarak incelendi. Hemotoksilen-eosin boyama doku iskeletini, dejenerasyonunu, TUNEL ölçümü ve primer antikorları ile indirekt immunohistokimyasal boyama apopitozisi belirlemek için kullanıldı.Testis dokusunun histopatolojik incelenmesinde, seminifer tubul hücre lümenlerinde, amiodaron alan sıçanlarda kontrol grubuna göre amiodaron dozu ile uyumlu olarak artan miktarlarda inflamatuar hücreler, bazı spermatagonyumların sitoplazmasında şişme ve vakoulizasyon gözlendi. İmmunohistokimyasal boyama ile kaspaz-3, kaspaz-9, Bax, p53 ekspresyonunu içeren apopitotik bulgular gösterildi. TUNEL yöntemi ile doza bağımlı olarak DNA kırıklarında artış saptandı.Bu çalışmada, amiodaron kullanımı ile sıçan testis dokusunda histopatolojik değişiklikler ve apopitotik etkiler saptanmıştır. Amiodaron kullanan hastalarda ilacın testis dokusu ve erkek fertilitesi üzerine olan etkilerinin hormonal tetkikler, spermiyogram ve sperm kalitesi belirteçleri ile araştırılması konuya katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Amiodarone is a potent antiarrhythmic drug widely used for the management of various tachyarrhythmias including refractory to other antiarrhythmic agents. Frequent occurrence of side effects is the most important factors limiting the drug treatment. The aim of this study was to evaluate the morphological effects of amiodarone on rat testis.In the present study, twenty-one male pubertal Spraque Dawney rats were used. The rats were randomly divided into three groups with seven animals in each group. While the control group received tap water, low-dose group 20 mg/kg/d and high-dose group received 200 mg/kg/d amiodarone orally in twice daily. Rats sacrificed after 14 days and the testes were removed. Testicular tissues was examined with immunohistochemical and histopathological stains. TUNEL assay and indirect immunohistochemical staining were performed with primary antibodies for determining apoptosis.In histopathological examination of testicular tissue inflamatory cells in seminiferius tubul lumens, swelling and vacuolization in the cytoplasm of some spermatogonium was determined for increasing concentrations of amiodarone. Immunohistochemical staining showed apopitotic findings that expression of caspase-3, caspase-9, Bax, p53 and increased DNA fragmentation was detected via TUNEL assay in a dose dependent fashion.In this study, amiodarone dependent histopathological changes and apoptotic effects was observed in rat testis tissue. The investigation of hormonal tests, semen analysis and sperm quality markers with effects of the drug on testicular tissue and male fertility in patients taking amiodarone will contribute to the research topic.