Amiodaronun sıçan kemik dokusu üzerine olan morfolojik etkilerinin incelenmesi
Investigation of the morphologic effects of amiodaron on rat bone tissue
  1. Tez No: 379208
  2. Yazar: SALİH KUYUMCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF GEDİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amiodaron, diğer antiaritmik ajanlara dirençli çeşitli taşiaritmilerin tedavisinde yaygın olarak kullanılan güçlü antiaritmik bir ilaçtır. Yan etkilerinin sık görülmesi tedavide kullanımını sınırlayan en önemli nedenlerden biridir. Amiodaronun, kemik dokusu üzerine etkilerini gösteren kısıtlı sayıda çalışma olması nedeniyle, çalışmamızda, amiodaronun sıçanlarda gelişmekte olan kemik dokusu üzerine morfolojik etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, 21 erkek Spraque Dawney cinsi pubertal sıçan kullanıldı. Sıçanlar, her grupta yedi sıçan olacak şekilde rastgele üç gruba ayrıldı. Kontrol grubundaki sıçanlara içme suyu, düşük doz grubundakilere 20 mg/kg/g ve yüksek doz grubundaki sıçanlara ise 200 mg/kg/g amiodaron oral yolla iki dozda verildi. Sıçanlar 14 gün sonra sakrifiye edildi ve sol femur dokuları alındı. Kemik dokusunun immunohistokimyasal incelenmesinde femur boyu, epifiz ve diafiz çapı ayrıca osteoblast ve osteoklast sayıları hesaplanmıştır. İndirekt immunohistokimyasal boyama yöntemi apopitozisi belirlemek için kullanıldı. Kontrol grubuna göre, ilaç alan gruplarda femur epifiz ve diafiz çaplarında azalma saptandı. Bu azalma yüksek doz ilaç alan grupta daha belirgin olup istatistiksel olarak da anlamlı idi (p=0,000). Osteoklast sayıları kontrol grubuna göre amiodaron alan farelerde daha yüksek bulundu. Bu artış yüksek doz ilaç verilen sıçanlarda daha belirgin olup istatistiksel olarak da anlamlı idi (p=0,000). Osteoblast sayılarında ve femur boyunda ise yüksek doz ilaç verilen grupta istatistiksel olarak anlamlı olmayan bir azalma saptandı (p=0,344 ve 0,630). Kaspaz-3, kaspaz-9, p53 ve Bax yöntemleri ile amiodaronun sıçan kemik dokusu üzerine olan apopitotik etkisi araştırıldı. İlaç alan sıçanlarda kontrol grubuna göre kaspaz-3, kaspaz-9, p53 ve Bax sayıları yüksek bulundu. Bu artış yüksek doz amiodaron alan grupta daha belirgin olup istatistiksel olarak anlamlı idi (p=0,000). Bu çalışmada, amiodaron kullanımı ile sıçan kemik dokusu gelişimi üzerinde histopatolojik değişiklikler ve apopitotik etkiler saptanmıştır. Amiodaronun kemik dokusu üzerine olan etkilerinin incelenmesinde kemik yapım ve yıkım parametrelerine bakılması ve DEXA gibi görüntüleme yöntemleri ile araştırılması konuya katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Amiodaron is a potent antiarrythmic drug which is commonly in the treatment of various tachyarryhtmias that are resistant to other antiarrythmic agents. Its frequent side effects are among the most important reasons limiting its use in treatment. Given the limited number of studies on the effects of amiodaron of bone tissue, we aimed to evaluate the morphological effects of amiodaron on the developing bone tissue in rats. In the present study, 21 male Spraque Dawney pubertal rats were used. Rats were randomly divided into 3 groups (n=7). Control group received tap water, low dose amiodaron group received 20 mg/kg of amiodaron per day, and high-dose amiodaron group received 200 mg/kg of amiodaron per day. Amiodaron was administered orally. Rats were sacrificed 14 days later, and left femoral tissues were removed. During immunohistochemical examination of bone tissue, femoral length, diameter of epiphysis diaphysis, and osteoblast and osteoclast counts were calculated. Indirect immunohistochemical staining was used to detect apoptosis. There was a reduction in femoral epiphysis and diaphysis diameters in the amiodaron-treated rats compared to the control group. The number of osteoclasts was higher in amiodaron-treated rats compared to the control group. This increase was more prominent and statistically significant in rats which received high dose amiodaron. Osteoblast count decreased in the high-dose amiodaron group, but this decrease was not significant. Caspase 3, caspase 9, p53 and Bax methods were used to investigate the apoptitic effect of amiodaron on the rat bone tissue. Caspase 3, caspase 9, p53 and Bax levels were higher in amiodaron-treated rats compared to the control group. This increase was more prominent and statistically significant in rats which received high dose amiodaron. In the present study, histopathological changes and apoptotic effects were detected on rat bone tissue development. Analysis of bone formation and deformation parameters and theuse of imaging modalities such as DEXA will contribute to our understanding of amiodaron's effect on bone tissue.