Klinik ve subklinik hipotiroidili olgularda tedavi öncesi ve sonrası insülin direnci, serum rezistin ve crp düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of insulin resistance, serum resistin and CRP levels in patients with clinical and subclinical hypothyroidism before and after treatment
- Tez No: 508513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Hipoti roid ili olgularda metabolik parametrelerde s ıklıkl a d eğ i ş iklikl er görülmektedir. Hipotiroidili olgularda oksijen tüketimi , iSi üretimi ve metabolik hı z aza lmı şt ır. Lipoliz azalmıştır ve serum trigl iserid ve kolesterol seviyeleri yüksektir. Hipotiroidi kardiyovasküler mortaliteyi serum total-K, LDL-K düzeyini aıttırarak ve aterosklerozu hı z l andı rarak a rttırmaktad ır. Artık bir ateroskleroz belirteci olduğu çoğunluk ta rafınd a n kabul gören serum CRP düzeyinin, hipotiroidili olgul arda arttı ğ ı gösterilmi ş tir. Rezistin yağ dokusundan sa lın an, ba z ı yayı nl a rd a insülin direnciyle ili ş kili oldu ğu gösteri lmi ş, ancak fonksiyonları çok da iyi bilinmeyen bir proteindir. Hipotiroidili olgular üzeri nde yap ı lan çalışmalarda hipotiroidizmin insülin direnci ile i i i şk i i i olduğu bildirilmi ş tir. Ancak bu konu halen tartışm a lıdır. Çal ı şmamıza klinik hipotiroidi, subklinik hipotiroidi ve kontrol grubundan o lu şan toplam 100 hasta a ldık. Çalışmanın aınacı hipotiroidili olgularda L-tiroksin tedavisinin insülin direnci, serum CRP ve rezistin düzeyi üzerine etkisini a ra ştırınaktı. Klinik ve subklinik hipotiroidili olgular ı n serum CRP düzeyi sağlıklı kişilere göre istatistiksel o l aı·ak anlamlı bir biçimde daha yüksek bulundu. Her 2 grupta L-tiroksin tedavisi so nrası serum CRP düzeyinde istati stikselolarak a nlamlı bir aza lma tespit ettik. Serum rezistin düzeyini klinik ve subklinik hipoti roidili olgularda sağ lı klı yetişk inl ere göre istatistikse l olarak an l aml ı bi r biçimde daha yüksek sa ptadık. Her 2 grupta L-tiroksin tedavisi sonrası serum rezistin düzeyinde anlamlı azalma tespit ettik.Klinik ve subklinik hipotiroidili olgularda HOMA-IR değerini sağlıklı yetişkinlerle benzer saptadık. Subklinik hipotiroidili olgularda L-tiroksin tedavi si s onra s ı I-lOMA-IR değerinde istatistikselolarak anlamlı artış tespit ettik. Klinik hipotiroidili olgularda L-tiroksin tedavisi sonrası HOMA-IR de ğe rinde azalma tespit ettik ancak bu azalma istati stiksel olarak anlamlı deği ldi. Sonuç olarak, klinik ve subklinik hipotiroidili olgularda L-tiroksin tedavisinin serum rezistin ve CRP düzeyi üzerine etkili olduğunu ancak insülin direnci üzerine etkili olmadığını saptadık. Ancak bu yeni konunun netlik kazanabilmesi için çok daha geniş ölçekli çalışmalara ihtiyaç olduğu kanısındayız .
Özet (Çeviri)
Metabolic parameters are effected by hypothyroidism_ Oxygen consumption, heat production and basal metabolic rate are reduced in hypothyroid patients. Lipolysis is reduced and the serum concentrations of tryglicerides and cholesterol are elevated. Cardiovascular mortali ty is affected by increased levels of total cholesterol and LDL cholesterol and accelerated atherosclerosis in patients with hypothyrodism. Recently studies have shown that, CRP, which is known to be a atherosclerosis marker, is increased in patients with hypothyroidism. Resistin is a protein recently identified with a number of functions that are not clearly established, although it has been associated with insulin resistance. Studies on insulin resistance ın patients with hypothyroidism have suggested that hypothyroidism is associated with insulin resi stance. However it is controversial. One hundred patients classified as overt hypothyroidism, subcl inical hypothyro idism and healthy subjects were included in the study. The aitTI of the study was to evaluate the affect of L-thyroxin treatment on insu lin res istance, serum resistin and CRP levels on patients with overt and subclinical hypothyroidism. Serum CRP levels ın patients with hypothyro idism were significant1y higher than those of the healthy subjects. CRP levels were significantly reduced in patients with overt and subclinical hypothyroidisl11 after the treatment. Serum resistin levels were significantlyhigher in patients with hypothyroidism than those of the healthy subjects. Serum resistin levels were signifıcantly reduced in patİent s with overt and subclini cal hypothyroidism after the treatment. HOMA-IR values of the patients wi th hypothyroidism were not different than those of the healthy subjects. L Lowever we found that, HOMA-IR values in pat ients with subclinical hypothyroidi sm was signifıcantly higher after the treatment. We round a reduction on HOMA-1R values ın patients with overt hypothyroidism after the treatment, however it was not significant. In conclusion, we found that, serum CRP and resistin levels were reduced after the treatment. Also we found that insulin resi stance is not a ffected by the treatment. However further studies are needed to understand the efficacy of the treatment on İnsulin resistance, serum CRP and resistin levels in patients with hypothyroidism.