Uluslararası fonksiyonellik, özür ve sağlık sınıflandırması kodlama sisteminin farklı özür gruplarında uygulanması: Uygulayıcılar arası farklılık
Applying the international classification of functioning, disability and health (ICF) in different disabilities: Differences between raters
  1. Tez No: 319329
  2. Yazar: FERİDE YARAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR CAVLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma farklı iki özür grubunda Uluslar arası Fonksiyonellik,Özür ve Sağlık Sınıflandırması (ICF) kodlama sisteminin değerlendiriciler arasındaki uyumunu incelemek ve uygulanabilirliğini göstermek amacıyla yapılmıştır.Araştırmaya az gören 20 çocuk ve Poliomiyelit sekelli 20 birey dahil edilmiştir. Az gören çocukların yaş ortalaması 11.70±1.92 yıl, Poliomiyelit sekelli bireylerin yaş ortalaması 37.10±1.84 yıldır.Her iki özür grubu için demografik veriler anket formu ve özre uygun ICF kısa set oluşturulmuştur. Az gören çocuklar için Northwick Park Günlük Yaşam İndeksi (NPGYI) ve Az Gören Yaşam Kalite Anketi (AGYKA) kullanılmıştır. Poliomiyelit sekelli bireyler için Barthel Günlük Yaşam Aktivitesi Testi (BGYAT) ve Notthingham Sağlık Profili (NSP) kullanılmıştır.Her iki özür grubunda değerlendiriciler arasında genel olarak orta ve yüksek düzeyde uyum bulunmuştur (Cohen's Kappa 0.6-0.8). Az görenler çocuklarda ve Poliomiyelit sekelli bireylerde değerlendiriciler arasındaki en iyi uyum `hareketle ilişkili yapılar' parametresinde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to analyze agreement between ICF raters in two different disabilities and to show ICF?s applicability.Twenty children with low vision (mean age: 11.70±1.92 yr.) and 20 subjects with Poliomyelitis sequel (mean age: 37.10±1.84 yr.) were included in this study.A form was instructed to record demographics of the participants. Two ICF core sets were developed for the two different disabilities. Northwick Park Activities Daily Living and Low Vision Quality of Life Scale were used to evaluate the children with low vision. Barthel Activities of Daily Living Index and Notthingham Health Profile were used to assess the participants with Poliomyelitis.It was found that moderate or high agreements (Cohen?s Kappa; 0.6 - 0.8) between the raters in the two groups. The higher agreements in the two groups were found in terms `structures related to movement? of `body structures?.