Ankilozan spondilitli hastalarda uluslararası fonksiyonellik sınıflandırması
The international classification of functioning in patients with ankylosing spondylitis
- Tez No: 328977
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BİRTANE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Ankilozan spondilit inflamatuvar romatizmal bir hastalık olup, sadece omurga, periferik eklemler ve entezis bölgelerini etkilemekle kalmaz aynı zamanda üvea gibi organları da tutar. Hastalar ağrı, tutukluk ve yorgunluk gibi semptomlar dışında aktiviteler ve sosyal katılımda da kısıtlılık yaşarlar.Uluslararası Fonksiyonellik Sınıflandırması'nın Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabülü ile kişilerin her türlü durum ve hastalıktaki fonsiyonelliklerini daha sistematik bir yolla sınıflandırabilir olduk. Uluslararası Fonksiyonellik Sınıflandırması'nı pratikte uygulamak için birçok hastalığa özgü Uluslararası Fonksiyonellik Sınıflandırması çekirdek setleri oluşturulmuştur. Ankilozan spondilit hastaları için de hem kapsamlı hem de özet Uluslararası Fonksiyonellik Sınıflandırması çekirdek setleri oluşturulmuştur.Bu çalışmaya 1984 Modifiye New York tanı kriterlerine göre ankilozan spondilit tanısı almış 100 hasta dahil edildi. Hastaların sosyodemografik ve hastalık ile ilgili özellikleri kaydedildi. Hastaların hastalık aktivitelerini ölçmek için BATH Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi, yaşam kalitelerini değerlendirmek için de Kısa Form-36 kullanıldı ve ardından hastalara Uluslararası Fonksiyonellik Sınıflandırması - Ankilozan spondilit özet çekirdek set anketi uygulandı.Çalışmamızda ankilozan spondilit hastalarında Kısa Form-36 skorlarının Türk toplumu ortalamasına göre düşük olduğunu, Uluslararası Fonksiyonellik Sınıflandırması- Ankilozan spondilit özet çekirdek setine verilen yanıtlar ile Kısa Form - 36 ve BATH Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi arasında paralellik olduğunu, uyku kalitesinin ileri derecede bozulduğunu, egzersiz toleransının hastaların %60'ında bozulduğunu, vertebral kolonda ve kalçadaki tutulumun tanıda gecikmeyle doğru orantılı olduğunu, hastaların %75'inin kullandıkları ilaçtan memnun olduğunu ve yakın aile desteğinin %95 olduğunu bulduk.Sonuç olarak Uluslararası Fonksiyonellik Sınıflandırması - Ankilozan spondilit özet çekirdek seti ankilozan spondilitteki fonksiyonelliğe hasta odaklı, çok seviyeli ve kapsamlı bir bakış açısı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Ankylosing spondylitis is an inflammatory rheumatic disease affecting not only the spine, peripheral joints and entheses, but also other organs such as the uvea. Apart from symptoms such as pain, stiffness and fatigue, patients are limited in activities and restricted in participation in society.With the approval of the International Classification of Functioning, Disability and Health by the World Health Organization there is now a universally accepted model to classify and describe functioning, disability and health in persons with all kind of disease or conditions in a more systematic way. To apply the International Classification of Functioning in practice, Core Sets have been developed for various diseases. Both a Brief Core Set and a Comprehensive Core Set have been established for patients with ankylosing spondylitis.In this study we included 100 patients who were diagnosed as ankylosing spondylitis according to the 1984 modified New York criteria. Patients? sociodemographic and disease characteristics were recorded. For the assessment of disease activity BATH Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index and for the assessment of quality of life, Short Form-36 were used and then brief International Classification of Functioning core set survey was applied to the patients.In this study we found that the patients with ankylosing spondylitis had relatively low Short Form-36 values compared with normal Turkish society standards. There was a correlation between the given answers to brief core set, BATH Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index and Short Form-36. The quality of sleep was highly impaired. The exercise tolerance was impaired in 60% of patients. Vertebral column and hip involvement was directly proportional to the delay in diagnosis. 75% of the patients were satisfied with drugs which they use and 95% of the patients had immediate family support.In conclusion, the brief core set will provide a patient-oriented, multilevel and comprehensive view on functioning with ankylosing spondylitis.