Uluslararası fonksiyonellik sınıflandırması-osteoporoz Türk hastalarda uygulanabilirlik çalışması
International classification functionality -osteoporosis feasibility study for turkish patients
- Tez No: 203266
- Danışmanlar: PROF. DR. VURAL KAVUNCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Almanya Münich Üniversitesi'nde geliştirilmiş olan OP ICF çekirdek set yaşam kalite sorgulama anketinin Türk osteoporozlu hastalarda uygulanabilirliğini test etmek ve hastalarımızın ICF çekirdek set kodlarını ne oranda içerdiğini tespit etmektir.Materyal-metod: AKÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine başvuran 100 osteoporozlu hastaya 4 bölümden oluşan anket ve SF-36 yaşam kalite sorgulama formu dolduruldu. Hastaların ICF kod setlerini hangi frekansta sahip oldukları anket sonuçlarından elde edilen verilerin istatistiksel analizi Windows 98 uyumlu SPSS 12.0 istatistik paket programı tanımlayıcı istatistik uygulanılarak yapıldı.Bulgular: Yapmış olduğumuz çalışmada osteoporozlu hastalarımızın SF-36 değerleri normal Türk toplumu standartlarına göre düşüktür. Osteoporoz ? ICF çekirdek set anketi uygulandığında hastalarımızda, vücut işlevlerinin değerlendirildiği ilk bölümde sırasıyla kas dayanıklığı, uyku, yürüyüş ve duygu durum işlevlerinde en fazla (%50 üzerinde) yetersizlik tespit ettik. Vücut yapılarının değerlendirildiği bölümde en fazla gövde yapısında %64 bozukluk saptadık. Etkinlik sınırlılıkları ve katılım kısıtlılıklarının incelendiği diğer bölümde sırasıyla hareket etme, nesneleri kaldırma, ev işi yapma, taşıt aracı kullanımı, hizmet ve mal edinme, vücut pozisyonlarını koruma, eğlence ve toplum hayatında %50 üzeri zorluk tespit ettik.Osteoporozlu hastalarımızda hangi çevresel faktörlerin kendileri için kolaylaştırıcı veya engel olduğunun incelendiği son bölümde en fazla iklim, ikinci sırada özel kullanıma ait binaların yapı ve tasarımının %50 üzerinde engel olduğu saptandı. Kolaylaştırıcı olanaklar ise sırasıyla sağlık hizmetleri,sistemleri, politikaları, toplumsal tutum, ışık, taşımacılık hizmetleri, sağlık profesyonellerinin bireysel tutumu, iletişim hizmetleri, yakın aile ve arkadaşların bireysel tutumları, arkadaşlar ve komşular %50 üzerinde kolaylaştırıcı olarak tespit edildi.Sonuç: ICF çekirdek set anketleri yardımıyla Türk osteoporozlu hastalarımızda osteoporozun hastalarımızı günlük yaşamda büyük oranda etkilediğini gördük. Böylelikle ICF çekirdek set, osteoporozun yalnız KMY düşüklüğü ile kemikte kırık riskinde artış ve kırık meydana getirmediği aynı zamanda hastaların sosyal yaşamında yetersizlikler ve çevresel faktörlerle etkileşiminde değişiklik yapan klinik bir antite olduğunu söyleyebilme olanağı sağladı. Gelecek klinik araştırmalarda OP ICF çekirdek set Türk osteoporozlu hastaların yaşam kalitesi tespitinde bir anket ve parametre olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: To test the applicability of the ?OP ICF core set life quality questionnairre?, which is developped in Munich University, Germany, on the Turkish patients with osteoporosis and to determine the ratio of ICF core set codes in our patients.Material-method: A hundred patients with osteoporosis who applied to Afyon Kocatepe University (AKÜ) were asked to fill in a questionnairre consisting of four parts and the form of SF-36 life quality assessment form. The statistical analysis of data collected by questionnairre about which frequency the patients have ICF code sets is done using Windows 98 compatible statistics program SPSS 12.0.Results: In our study our patients with osteoporosis have relatively low SF-36 values compared with normal Turkish society standards. When osteoporosis ? ICF core set questionnairre was applied, in the first part in which our patients' body functions are evaluated we detected maximum impairment (over 50%) in muscle endurance functions, sleep functions, gait patern functions and emotional functions, respectively. In the part in which body structures are assessed, we detected maximum impairments in structure of trunk. In other parts in which activity limitations and participation restrictions are evaluated, we detected over 50% difficulty in moving around, lifting and carrying objects, doing housework, using transportation, acquisition of goods and services, maintaining a body position, recreation and leisure and community life.In the last part in which which environmental factors are facilitating or barrier is analyzed, first climate and second design-construction of buildings for private use barrier is determined. Facilitating conditions, which are detected to be more than 50% facilitating are health services, systems and policies, societal attitudes, light, transportation services, individual attitudes of health professionals, communication services, individual attitudes of immediate family members and friends, friends and acquaintances, peers, collegues, neighbours and community members, respectively.Conclusion: Using ICF core set questionnairre, we saw that osteoporosis have big effect in daily lifes of our Turkish patients with osteoporosis. So, this gives us the opportunity to claim that ICF core set osteoporosis not only causes increase in risk of fracture in bones and fracture with drop in bone mineral density but also causes impairments in patients social lifes and is a clinical antite that causes changes interaction with environmental factors. The results may be used in future research as a questionnairre and parameter in determining life qualities of OP ICF core set Turkish patients with osteoporosis.