Yaşlılarda denge ve yürüme fonksiyonlarının çömelme (SqUAT) ve eğimli çömelme (declıne squat) testleri ile ilişkisinin incelenmesi
An analysıs of relatıonshıps between half squat and declıne squat and balance abılıty and walkıng parameters ın the elderly
  1. Tez No: 319333
  2. Yazar: İRFAN UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR CAVLAK, YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER ÇETİŞLİ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZETBu araştırma 65 yaş ve üzeri yaşlılarda denge ve yürüme fonksiyonlarının çömelme (YÇ) ve eğimli çömelme (EÇ) testleri ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırmaya yürüme yardımcısı kullanmayan 78 birey (55 E; 23 K) dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This current study was planned to analyse of the relationships between half squat (HS) and decline squat (DS) and, balance and walking functions in older adults over 65.Seventy five adults 65 years or older (55 Male; 23 Female) not using any walking aid were included in the study.