Geriatrik diz osteoartritli inaktif bireylerde sandalye temelli egzersizlerin egzersiz algısı ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of chair-based exercises on exercise perception and quality of life in inactive individuals with geriatric knee osteoarthritis
  1. Tez No: 828321
  2. Yazar: ALİ OSMAN BAYAZIT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESEN KIZILDAĞ KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı geriatrik diz osteoartritli inaktif bireylerde sandalye temelli egzersizlerin egzersiz algısı ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmada Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi değerlendirmesine göre inaktif olduğu belirlenen 65 yaş üstü 40 gönüllü birey, basit rastgele yöntemle egzersiz grubu (EG) (n=20, yaş: 67.0±1.9 yıl) ve kontrol grubu (KG) (n=20, yaş: 68.8±3.3 yıl) olarak iki gruba ayrılmıştır. Yüz yüze anket yöntemiyle bireylerin sosyodemografik özellikleri ve fiziksel aktivite düzeyleri, zamanlı kalk ve yürü (TUG) testiyle yürüme hızı ve mobilite düzeyleri, Western Ontario and McMaster Üniversitesi Osteoartrit İndeksi (WOMAC) ile ağrı seviyeleri, Nothingham Sağlık Profili (NSP) ile fiziksel fonksiyonları ve yaşam kaliteleri belirlenmiştir. Ayrıca Egzersiz Yarar/Engel Ölçeği uygulanmıştır. EG'ye 8 hafta, haftada 2 gün, toplam 16 seans egzersiz yaptırılmıştır. Her iki gruba çalışma öncesi ve 8 hafta sonrası anketler uygulanmıştır. Gruplar arası ön test ve son-testler karşılaştırmaları bağımsız örneklem t testiyle grup içi ön-test ve son-testler karşılaştırmaları eşleştirilmiş örneklem t testiyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of chair-based exercises on exercise perception and quality of life in inactive individuals with geriatric knee osteoarthritis. Forty volunteers (>65 age), randomly determined to be inactive according to the International Physical Activity Questionnaire, were divided into the experimental group (EG) (n=20, age: 67.0±1.9 years) and the control group (CG) (n=20, age: 68.8±3.3 years). Sociodemographic characteristics and physical activity levels of individuals with face-to-face survey method, pain levels with Western Ontario and McMaster University Osteoarthritis Index (WOMAC), physical functions and quality of life with Nottingham Health Profile (NSP), and the Exercise Benefit/Obstacle Scale were determined. Walking speed and mobility levels with timed get up &go (TUG) were tested. EG exercised for 8-week, 2-day a week, for a total of 16 sessions. Pre- and post-test questionnaires were administered to both groups before and after 8 weeks of the study. Pre-test and post-test comparisons within the group were analysed with paired sample t-test. Pre-test and post-test comparisons between-group were analysed with independent sample t-test.