Göbek kordonunda embriyonik kök hücre varlığının belirlenmesi ve tiplendirilmesi
Identification of presence and typification of embryonic stem cells in umblical cord
- Tez No: 319334
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KUTLUBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezde kök hücre belirteçlerinden Oct3/4, Nanog, SSEA-1, SSEA-3, TRA1-80, TRA1-60, CD34, CD45, CD73, CD105 ve STRO-1 ifadesi kordon kanı mononükleer hücre tabakasında incelendi.Çalışmada önceden izin alınmış, sağlıklı vericilerden (n=11) kordon kanı alındı. Mononükleer hücre tabakasında Oct3/4, Nanog, SSEA-1, SSEA-3, TRA1-81, TRA1-60, CD34, CD45, CD73, CD105 ve STRO-1 ifadeleri immünohistokimyasal boyama yapılarak araştırıldı ve resimlendi.SSEA-1, SSEA-3, TRA1-60, CD34, CD45, CD105 ve STRO-1 ifadesi mononükleer hücre tabakasında pozitif, Oct3/4, Nanog, CD73, TRA1-81 ifadesi ise negatifti. Yapılan immünohistokimyasal boyamalarda hücreler pozitif ve negatif olarak değerlendirilip ve istatistiksel analizi ki-kare testine göre yapıldı. Hücrelerin pozitif boyanması açısından anlamlı bir fark olduğu görüldü.Kordon kanı; kemik iliği ve çevre kanı gibi dokularla kıyaslandığında daha uzun telomere, daha yüksek proliferatif kapasiteye sahip kök hücre içeriği, immün yapılanma yönünden henüz timus eğitimini tamamlamamış olması, başka bir insanda daha kolay uyum gösterme nitelikleri ile önemli avantajlara sahiptir. Ayrıca etik problemlere neden olmadığından embriyonik kök hücre ve hücre tabanlı tedaviler için alternatif bir kaynak oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study, we investigated stem cell markers including Oct3/4, Nanog, SSEA-1, SSEA-3, TRA1-81, TRA1-60, CD34, CD45, CD73, CD105 ve STRO-1 from expression from the cord blood mononukleer cell layer.In this study, cord blood was collected from healty donors (n=11) which been permitted previously. İmmunohistochemistry was used to examine the expression of Oct3/4, Nanog, SSEA-1, SSEA-3, TRA1-81, TRA1-60, CD34, CD45, CD73, CD105 and STRO-1 in cord blood mononukleer cell layer.Cord bood mononukleer cells were positive for SSEA-1, SSEA-3, TRA1-60, CD34, CD45, CD105 and STRO-1, but cord bood mononukleer cells were negative for Oct3/4, Nanog, CD73, TRA1-81. Immunohistochemical staining was assessed as positive and negative cells, and statistical analysis was performed according to the chi-square test. There was no significant difference in positive staining of the cells.Cord blood is which have not yet complated its tymus training in terms of structuring the immune, have some important adventages, such as can be adopt more easily to another person. In addition, cord blood is not cause ethical problems, and it is an alternative source for embryonic stem cell and cell-based therapies.