Kronik böbrek hastalığı ve diyabetes mellitus'a bağlı periferik polinöropatilerde klinik ve nörofizyolojik bulgular ile transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonunun etkinliği
The efficiency of transcutaneous electrical nerve stimulation with clinical and neurophysiological findings in peripheral polyneuropathy patients associated with chronic renal disease and diabetes mellitus
- Tez No: 319348
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA SAĞLIKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş: Diabetes mellitus ve KBY'ye bağlı gelişen polinöropatiler bu hastalıkların uzun dönemde oluşan komplikasyonlarındandır. Özellikle ağrılı polinöropati durumları hastaların yaşam kalitelerini ciddi şekilde düşürmektedir. Transkutenöz elektriksel sinir stimulasyonu ağrılı polinöropati tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Biz çalışmamızda ağrılı üremik ve/veya diyabetik polinöropati hastalarında transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonunun analjezik etkinliğinin hastaların yaşam kalitesi ve semptomlarındaki iyileşmesine katkısını belirlemeye çalıştık.Materyal ve Metod: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji ve Endokrinoloji Bilimdalı polikliniklerine başvuran anamnez ve fizik muayene ile periferik polinöropatisi tespit edilen Diyabetes Mellitus ve Evre 4 ve 5 kronik böbrek hastalığı olan toplamda 60 hasta dahil edildi. Diyabetes mellitus ve kronik böbrek hastalığı hastaların hastalıkla ilgili semptomları, ilaç ve kullanımı, hastalık ve nöropati süreleri sorgulandı. Tüm olgulara genel fizik muayeneleri yapıldı ve rutin laboratuvar tetkiklerinden tam kan sayımı, biyokimyasal tetkikler, vitamin B12 ve folat düzeyleri istendi. Hastalar 3 hafta süresince 5 gün boyunca günde yarım saat olacak şekilde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalında fizyoterapistler tarafından Transkutenöz elektriksel sinir stimulasyonu tedavisine alındı. Tedavi öncesinde ve sonrasında hastalara uluslararası skalalar (Vizuel Analog Skala (VAS), Lanss (Leeds assessment of neuropathic symptoms and signs pain scale), Nottingham Sağlık Profili (NHP)) uygulandı.Bulgular: Hastaların tedavi öncesine göre tedavi sonrası VAS, Lanns skorlarında ve NHP de sorgulanan yaşam kalitesi ile ilgili olan birçok parametrede anlamlı olarak kabul edilen iyileşmeler tespit edilmiştir.Sonuç: Çalışmamızda uygulanan transkutenöz elektriksel sinir stimulasyonu tedavisinin diyabetik ve kronik böbrek hastalığına bağlı ağrılı periferik polinöropatili hastaların semptomlarının hafifletilmesini sağladığı görüldü. Ayrıca hastaların yaşam kalitelerinde iyileşme yaptığı tespit edildi. Transkutenöz elektriksel sinir stimulasyonu tedavisi ilaç tedavisinin bir alternatifi olarak kullanılabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
The Efficiency of Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation With Clinical and Neurophysiological Findings in Peripheral Polyneuropathy Patients Associated With Chronic Renal Disease and Diabetes MellitusIntroduction: The polyneuropathies associated with diabetes mellitus tye 2 and chronic renal disease are referred by long term complications. Especially, painfull polyneuropathy situations decrease the quality of the patient?s lifes severely. Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation is a method which is used in painfull polyneuropathy treatment. In our study, we tried to evaulate the analgesic efficiency of Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation in uremic & diabetic polyneuropathy patients? life quality and recovery of symptoms.Material and Method: 60 patients admitted to the Cukurova University Faculty of Medicine, Nephrology and Endocrinology Outpatient Clinics between 2010 ? 2012 who had been diagnosed peripheric polyneuropathy associated with Diabetes Mellitus and Stage 4 or 5 Chronic Renal Disease were included in this study.In Patients with diabetes mellitus type 2 and chronic renal disease, disease related symptoms, medication use, disease and neuropathy duration were recorded. General physical examination was performed and routine laboratory tests, vitamin b12 and folate levels were asked in all patients. Before and after the treatment of Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation therapy international scalas (VAS, LANNS and NHP) were performed and recorded. Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation therapy was applied to the patients 30 minutes daily for 3 weeks by physiotherapists in Departmant of Physical Therapy of Cukurova University.Results: Significant recovery were assessed within patients life quality before and after the therapy which were evaulated by a lot of parameters of VAS, LANNS and NHP scalas.Conclusion: In our study, The symptoms of painfull polyneuropathy patients are attenuated with Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation therapy. Besides, there were significant improvement in life quality of patients. Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation therapy is an alternative therapy of drug theraphy in patients.