Gazi Üniversitesi Hematoloji Bölümü'nde izlenen KLL hastalarının tedavi yanıtlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the treatment responses of CLL patients followed at Gazi University Hospital
  1. Tez No: 319355
  2. Yazar: ŞERMİN ALTINDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. MÜNCİ YAĞCI
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada 1998-2011 yılları arasında tanı almış olup, kemoterapi verilen 71 KLL tanılı hastanın aldıkları tedaviler, tedavi yanıtları ve bir sonraki tedavi ihtiyacına kadar geçen süre geriye dönük olarak incelendi. Verilen tedavilerin ve prognostik belirteçlerin tedavi yanıtı, yanıt süresi ve GSK'ye etkileri araştırıldı.Hastaların demografik özellikleri ve tanıdaki evre, Hb, BK, PLT, LKZ, B2- mikroglobulin düzeyi, CD38 ve Zap-70 ifadelenmesi, kemik iliği infiltrasyon paterni, SHZ düzey ve oranları; ve FISH ile bakılan 13q delesyonu, 11q delesyonu, 17p delesyonu ve trizomi 12 sonuçları kaydedildi. Aldıkları tedaviler alkilleyci temelli, fludarabin temelli ve kemoimmunoterapi olarak sınıflandırıldı.Kemoimmunoterapi ve fludarabin temelli tedavilerin tam yanıt yönünden alkilleyici temelli tedavilere üstünlüğü gösterildi (sırasıyla göreceli risk 20,0; p=0,007 ve göreceli risk 16,1; p=0,011).SHZ yüksekliği (p=0,002), anormal SKLO (p=0,028), CD38 ifadelenmesinin %30 ve üstünde olması (p=0,042) ve yüksek riskli FISH bulguları (p=0,026) bir sonraki tedaviye kadar geçen sürenin kısalığı ile ilişkili bulundu.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the treatment responses of CLL patients followed at Gazi University HospitalSeventy-one patients who got the diagnosis of CLL between the years 1998-2011 were included in the study. The impact of the therapy regimen and prognostic factors on the response, time to next treatment, and survival was investigated.The age, gender, hemoglobin level, white cell count, platelet count, lymphocyte doubling time, lactate dehydrogenase level, CD38 and Zap-70 expression level, bone marrow infiltration pattern, free serum light chain levels and FISH results of patients were recorded. The patients were divided into three goups according to the treatment regimen they received. The first group consisted of patients who received alkylating agents based treatment. The patients in the second group received fludarabin alone or in combination with other agents except rituximab. The third goup consisted of patients who were treated with chemoimmunotherapy. It came out that chemoimmunotherapy and treatment regimens containing fludarabin were superior to the alkylating agents regarding response to treatment (p=0.007; odds ratio (OR), 20.0; and p=0.011; OR, 16.1 respectively).